Rak piersi – tragiczna diagnoza, jaką słyszą co roku tysiące kobiet. Powrót do zdrowia wymaga określonej terapii farmakologicznej. Najczęściej jednak konieczna jest amputacja piersi, w której wykryto komórki nowotworowe. Zabieg mastektomii pozwala odzyskać zdrowie, jest jednak dużym obciążeniem psychicznym ze względu na utratę atrybutu kobiecości. Sposobem na odzyskanie równowagi psychicznej może być zabieg rekonstrukcji piersi
, który ze względu na coraz większy rozwój medycyny, daje zadowalające efekty. Odzyskanie poczucia własnej wartości jest niezbędne do zakończenie sukcesem długotrwałej walki z chorobą.
Niegdyś zabieg rekonstrukcji piersi był trudno dostępną opcją. Wówczas kobiety korzystały ze specjalnych protez. Nie były one jednak w pełni zadowalające, gdyż pozwalały ukryć skutki operacji tylko w ubraniu. Intymne sytuacje nadal wywoływały duży stres u kobiet, które przeszły mastektomię. Pierś może być odbudowywana zaraz po uśnięciu chorych tkanek. Pozostawia się brodawkę i skórę, by zrekonstruowana pierś prezentowała się jak najlepiej. Zabieg wszczepienia implantów zajmuje kilkadziesiąt minut. W obawie przed nawrotem choroby zdecydowana większość kobiet decyduje się na rekonstrukcję dopiero po kilku latach od mastektomii. Ryzyko powtórnego zachorowania na raka jest duże, wiec dodatkowy zabieg może być niepotrzebny.
Wszczepienie silikonowych implantów jest obecnie najpowszechniejszą formą odbudowywaniu amputowanej piersi. Można jednak zastosować bardziej naturalną opcję, czyli przeczepienie własnych tkanek. Pobierane są one najczęściej z podbrzusza oraz okolic piersi. Ten typ zabiegu jest dużo dłuższy i pozostają po nim blizny, jednak ze względu na wykorzystanie własnych tkanek jest bardziej komfortowy psychicznie oraz mniej ryzykowny w kwestii odrzucenia przeszczepu. Implanty sprawdzają się najbardziej w przypadku małych piersi. Mogą być one wszczepione, a następnie napełnione roztworem soli fizjologicznej. Proces przeprowadzany jest regularnie ze względu na możliwość wprowadzenia jednorazowo niewielkiej ilości substancji. Po uzyskaniu pożądanego efektu, wykonywana jest kolejna operacja, podczas której wszczepia się specjalną protezę w postaci implantu silikonowego.
Rekonstrukcja piersi nie jest możliwa u kobiet chorych na cukrzycę lub zapalanie płuc, otyłych, nałogowo palących papierosy oraz mających problemy z krążeniem. Operacja odbudowania piersi, jak każda interwencja chirurgiczna, wiąże się z komplikacjami, taki jak martwica, infekcje bakteryjne (np. gronkowiec) oraz zatorowość płucna. W związku z tym pacjentka monitorowana jest na bieżąco, by od razu reagować na wszelkie nieprawidłowości, pojawiające się po zabiegu. Przez 10 dni trzeba nosić bandaże elastyczne. Jakakolwiek aktywności fizycznej jest zabroniona. Gojenie trwa około 6 tygodni. Nie można wtedy pływać oraz unosić ramion do góry. Można odczuwać ból, obrzęk i osłabienie.
Tagi: operacja piersi
Dodaj komentarz