Torbiele, zwane również cystami, to zmiany powstające w obrębie różnych narządów w ciele człowieka. Wypełnione są płynem lub substancją o konsystencji galarety. Torbiele piersi najczęściej dotyczą pań po 40. roku życia, ale nękają także młodsze kobiety w wieku lat 30.
Mają postać twardego guzka, choć w dotyku są gładkie. Mają okrągły i regularny kształt. Obecność torbieli w piersiach nie zawsze oznacza nowotwór. Zazwyczaj są to łagodne zmiany o podłożu hormonalnym. Zaburzenia hormonalne doprowadzają do zmian w obrębie nabłonka przewodów sutkowych, który rozrastając się zaburza odpływ płynu surowiczego i prowadzi do powstania nowych struktur wypełnionych tym płynem – torbieli.
Najczęściej torbiele nie dają żadnych odczuwalnych objawów bólowych. Ból, nadwrażliwość piersi na dotyk pojawia się przed wystąpieniem krwawienia miesięcznego. Torbiel można wykryć podczas samodzielnego badania piersi. Guzy mogą być miękkie (te wypełnione płynem), a także mogą mieć postać drobnych, twardych guzków rozsianych po mniejszej lub większej części gruczołu piersiowego (tzw. dysplazja piersi). Występują w jednej piersi, ale również w obu jednocześnie.
Najczęściej wykrycie obecności torbieli w piersi następuje po przeprowadzeniu samodzielnego badania. W przypadku zauważenia takich zmian nie należy wpadać w panikę. Najczęściej są to zmiany łagodne. Nie można jednak bagatelizować sprawy i warto udać się do lekarza, który oceni zmiany.
Aby wykryć torbiel, ginekolog bada pierś palcami, a potem zleca dodatkowo badanie USG albo mammografię. Może również zlecić badanie cytologiczne, do czego niezbędne jest uprzednie pobranie płynu do biopsji.
W przypadku występowania niezbyt nasilonych dolegliwości bólowych, warto pomyśleć o zmianie diety, eliminacji używek (papierosy, kawa), ograniczeniu niektórych składników pokarmowych (tłuszcze zwierzęce).
Pojedyncze i większych rozmiarów guzy są usuwane poprzez przeprowadzenie biopsji: nakłucia i spuszczenia nagromadzonego płynu. Następnie płyn ten należy poddać badaniu, które wykluczy lub potwierdzi obecność procesu nowotworowego.
Niewielkie torbiele również leczy się metodą biopsji, ale pod kontrolą aparatu USG.
W przypadku torbieli powstałych na skutek zaburzeń hormonalnych, lekarz zleca wykonanie badań i dobiera kurację farmakologiczną.
Część torbieli trzeba leczyć operacyjnie. Do tej grupy należą zwłaszcza zmiany, które po przeprowadzeniu badania cytologicznego wykazują możliwość powstania nowotworu. Operacja jest niewykluczona w przypadku, gdy pobrany do badania płyn zawiera ślady krwi. Szczególną uwagę należy zwrócić na nawracające torbiele piersi.
Torbiele piersi to schorzenie dotykające wielu kobiet. Jednak ze względu na podłoże choroby (hormony), leczenie nie zawsze jest obowiązkowe. Torbiel nie jest zmianą złośliwą, często sama się wchłania i nie wymaga interwencji lekarza.
Warto jednak konsultować takie zmiany z ginekologiem.
Tagi: jak wykryć raka • rodzaje raka piersi
Dodaj komentarz