Tomosynteza w mammografii

Jednym z dokładniejszych badań w dalszej diagnostyce raka piersi jest mammografia 3D z tomosyntezą. Badanie to z największą jak dotąd precyzją obrazuje wewnętrzną strukturę piersi pacjentek, umożliwiając rozpoznanie nawet najmniejszych nieprawidłowości. Trójwymiarowa mammografia cyfrowa z tomosyntezą zwiększa wykrywalność raka nawet o 40 proc. i lepiej uwidacznia złośliwe zmiany w piersiach niż tradycyjna mammografia.

Obecnie najdokładniejszą metodą diagnozowania wszelkich zmian w piersiach, która z niespotykaną wcześniej precyzją pokazuje wewnętrzną strukturę piersi jest trójwymiarowa (3D) mammografia cyfrowa z tomosyntezą. W połączeniu z regularnym samobadaniem piersi oraz USG umożliwia wykrycie nawet bardzo wczesnych ognisk nowotworowych.

Mammografia 3D

fot. zlikovec/bigstockphoto.com

Na czym polega to badanie?

Pierś podczas mammografii 3D z tomosyntezą prześwietla się milimetr po milimetrze, układając ją pod różnymi kątami. W ten sposób można uzyskać aż do 400 zdjęć podczas jednego badania (co jest nieporównywalne z klasyczną mammografią, podczas której otrzymuje się zaledwie 4 zdjęcia). Obrazy te można przetwarzać, aż do uzyskania bardzo precyzyjnego obrazu struktury piersi. Tego rodzaju zapis można również odtwarzać jak film, robić zbliżenia, oddalać oraz powiększać wybrane przez lekarza fragmenty. Mammografia cyfrowa 3D z tomosyntezą pozwala ocenić granicę ewentualnych zmian, a także ich lokalizację przestrzenną. Jest to bardzo istotne dla m.in. chirurga onkologa.

Ten rodzaj badania pozwala na precyzyjne wyłapanie i ocenienie drobnych mikrozwapnień, które mogą być naturalnym procesem metabolicznym w piersi lub też sygnałem zmian nowotworowych przy jednoczesnym zastosowaniu niskich dawek promieniowania.

Komu jest polecane to badanie?

Mammografia trójwymiarowa, zwana również cyfrową tomosyntezą piersi znacznie zwiększa szansę wykrycia wczesnej fazy raka przede wszystkim u kobiet z gęstym utkaniem piersi, czyli tych z przewagą tkanki gruczołowej bądź włóknistej nad tłuszczową. Według przeprowadzonych badań panie posiadające tzw. gęste piersi są bardziej podatne na raka. Niestety w tradycyjnym obrazowaniu mammograficznym tkanka tłuszczowa posiada kolor czarny, zaś tkanka gruczołowa taki sam, jak wykryte zmiany rakowe – biały. Stąd tak trudna diagnostyka gęsto utkanych piersi. Mammografia 3D z tomosyntezą stanowi najdokładniejszy rodzaj badania dla kobiet posiadających przewagę tkanki gruczołowej czy włóknistej w piersiach, gdyż likwiduje ona niektóre ograniczenia tradycyjnej mammografii oraz zapewnia trójwymiarowy obraz piersi.

Dostępność tej techniki diagnostycznej w Polsce

Na razie na wykonanie mammografii 3D z tomosyntezą może pozwolić sobie nieliczna grupa pacjentek ze względu na bardzo małą liczbę ośrodków w naszym kraju, które dysponują potrzebną do jej wykonania i kosztowną aparaturą. W tym zakresie przygotowane są tylko 3 ośrodki w Polsce: szpital Ibis w Warszawie, ośrodek Top Medical w Lublinie oraz Europejskie Centrum Zdrowia w Otwocku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.