Aż 14 tysięcy Polek każdego roku dowiaduje się, że cierpi na raka złośliwego piersi. Niestety niemal 5 tysięcy z nich umiera, mimo nieustannej walki z tym nowotworem. Według ostatnich badań liczby te mogą zmaleć dzięki nowej terapii zwanej celowaną.
Rak piersi to nowotwór niejednolity, w którym wyróżniamy nowotwory hormonozależne, zapalne, a także HER2 – dodatnie, cechujące się agresywnym przebiegiem i stosunkowo szybko pojawiającymi się przerzutami oraz nienajlepszymi rokowaniami dla pacjenta. Nadmierna ekspresja receptora ErbB2 (HER2) rozpoznawana jest u ok. 20–30 proc. kobiet ze zdiagnozowanym rakiem piersi.
Dzięki rozwojowi medycyny pojawiła się nowa możliwość terapeutyczna w leczeniu chorych kobiet na raka piersi HER2 – dodatniego. Nad celowaną terapią w raku piersi pracowano już kilka lat. Eksperci doszli do zaskakujących wniosków. Stwierdzili oni bowiem, iż po zdiagnozowaniu guza w piersi, tkanka nowotworowa musi być poddana badaniom histopatologicznym w celu zdefiniowania odpowiedniego typu nowotworu. Dzięki czemu uzyska się ocenę pod kątem ewentualnego wystąpienia receptorów hormonalnych bądź zwiększonej ilości receptorów HER2, które zauważa się u kobiet z rozsianym rakiem piersi.
Jeśli wyniki badania histopatologicznego będą wskazywały na nadmierną produkcję (nadekspresję białka HER2 albo amplifikację genu HER2) receptora HER2, to mamy pewność występowania wyjątkowo agresywnej odmiany nowotworu piersi, czyli raka piersi HER2-dodatnim. Stanowi on od 15% do 20% wszystkich przypadków występowania tej choroby oraz wymaga specjalnego i natychmiastowego leczenia, ponieważ rozwija się w bardzo szybkim tempie. Nowotwór piersi HER2-dodatni to rak, który jest mniej wrażliwy niektóre formy chemioterapii czy hormonoterapii, dlatego też ma on gorsze rokowanie w porównaniu np. z rakiem HER2-ujemnym.
Terapia celowana pozwala na skuteczniejszą walkę z nowotworem piersi, wydłużenie życia kobiet bez progresji choroby i na zachowanie jak najwyższego komfortu życia. Terapia ta w przeciwieństwie do chemioterapii nie działa na cały organizm, lecz oddziałuje przede wszystkim na komórki nowotworowe, oszczędzając tym samym zdrowe komórki organizmu.
Tagi: lek na raka
Czy tu chodzi o leczenie tamoxyfenem ? Czyli anty estrogenowo ?