Żadne leczenie nie pozostaje obojętne dla organizmu, szczególnie wtedy, gdy walczymy z chorobą nowotworową. Efektem skutecznej terapii antyrakowej są również liczne skutki uboczne. Dzieję się tak zarówno w przypadku leczenia chirurgicznego, chemioterapii, jak i radioterapii.
Ta ostatnia metoda walki z rakiem jest często wykorzystywana zwłaszcza w przypadku wykrycia nowotworu piersi. Jakie są jej skutki uboczne i jak żyć po przebytej radioterapii – o tym poniżej.
W wyniku radioterapii, czyli bardzo silnego napromieniowania jonizującego zmienionych chorobowo miejsc w ciele pacjenta zniszczeniu ulegają komórki nowotworowe, przy jednoczesnym maksymalnym oszczędzaniu komórek zdrowych. Skutki uboczne po zabiegu mogą wystąpić zaraz po zabiegu lub też dużo później. Radioterapia w trakcie zabiegu nie sprawia pacjentowi bólu, choć zwykle wywołuje u niego skutki uboczne w miejscach, które były poddawane napromieniowaniu. Najczęściej występującymi skutkami ubocznymi po radioterapii są: nudności, utrata włosów, utrata apetytu i smaku, podrażnienie gardła, reakcje skórne, zmęczenie, niedokrwistość, suchość w ustach, biegunka, bóle głowy oraz odczyny skórne. Po około 4 tygodniach od napromieniowania w obrazie krwi obwodowej może nastąpić zmniejszenie liczby krwinek czerwonych i białych oraz płytek krwi. W tym czasie pacjent jest szczególnie narażony na infekcje.
Zmiana trybu życia po radioterapii jest zwykle konieczna. Należy: zmienić swoją dietę, regularnie spożywać lekkie, łatwostrawne pokarmy w małych porcjach, unikać soków cytrusowych oraz tłustej, słodkiej, trudnej do pogryzienia żywności, wystrzegać się długotrwałych ekspozycji na słońcu (opalania), nawilżać skórę, stronić od osób z infekcjami, natłuszczać, chronić przed słońcem i nawilżać wysuszone tkanki skórne, nosić przewiewne ubrania z materiałów naturalnych (np. z bawełny lub jedwabiu) w celu umożliwienia jak największego wietrzenia pól napromienianych. Warto pamiętać, że mycie skóry napromienianej może nastąpić dopiero po 6-8 tygodniach od zakończenia naświetlań. Wówczas należy stosować delikatne szampony oraz żele (najlepiej dziecięce) bez dodatków drażniących oraz letnią wodę. Pamiętajmy także, iż napromieniowanej okolicy nie wolno drapać, drażnić czy pocierać. Pozbawioną włosów skórę głowy można owijać delikatnym szalem lub zakładać perukę.
Lekarz może również wypisać leki przeciwwymiotne czy przeciwbólowe. Niektórzy pacjenci po radioterapii muszą ograniczyć swoją dawną aktywność, a inni – unikać tylko nadmiernego wyczerpania. Mogą oni także prowadzić normalne życie seksualne, oczywiście pod warunkiem stosowania antykoncepcji. Na suchość w ustach wskazane jest żucie gumy bezcukrowej, a także częste mycie zębów. Dobrze by było, aby pacjent odstawił używki w postaci papierosów i alkoholu.
Radioterapia przynosi więcej korzyści niż szkód. Każdy pacjent inaczej reaguje na promieniowanie i wyżej wymienione skutki uboczne nie zawsze muszą występować.
Tagi: lek na raka
Dodaj komentarz