Samokontrola piersi to podstawa w profilaktyce raka piersi. Regularne samobadanie pozwala na zauważenie nawet najmniejszych zmian w kształcie, strukturze i wyglądzie piersi. Według badań średnica guzka wykrywanego podczas badani lekarskiego wynosi 40 mm (u pań, które nigdy same siebie nie badały). Natomiast u kobiet, które regularnie co miesiąc wykonują samokontrolę piersi wielkość ta zmniejsza się do 12 mm. Pamiętajmy, że im mniejszy guzek, tym większa szansa na całkowite wyleczenie z choroby nowotworowej.
Samokontrolę piersi najlepiej wykonywać raz w miesiącu, między szóstym a dziewiątym dniem cyklu (po okresie).
Lewą rękę kładziemy z tyłu głowy, natomiast prawą – na lewej piersi. Trzema środkowymi palcami należy lekko nacisnąć pierś i zataczać na niej drobne kółeczka (wokół sutka oraz na nim samym), z góry na dół i z powrotem. Następnie trzeba sprawdzić, czy nie wyczuwa się zgrubień lub guzków. Takie samo badanie wykonać na prawej piersi.
Należy położyć się płasko, pod lewy bark wsunąć zwiniętą poduszkę bądź ręcznik, a potem włożyć lewą rękę pod głowę. Następnie palcami prawej ręki zbadać lewą pierś. Ruchy należy wykonywać tak samo jak w trakcie badania pod prysznicem. Powtórzyć badanie na drugiej piersi. Leżąc warto także zbadać okolice pod i nad piersiami oraz pachy, aby wyczuć, czy węzły chłonne nie są powiększone.
Obie ręce podnieść do góry i sprawdzić, czy nie widać zmian w kształcie piersi oraz kolorze skóry, a także czy skóra na piersiach nie marszczy się, nie ciągnie, a brodawki nie są wciągnięte. Potem należy oprzeć ręce na biodrach i sprawdzić, czy widać jakieś zmiany w wyglądzie piersi. W następnej kolejności trzeba ścisnąć brodawkę (każdą oddzielnie) i zwrócić uwagę, czy nie wydziela się z niej jakiś płyn. Niewielka ilość przezroczystej, mlecznej lub nieco zielonkawej wydzieliny może być prawidłowa. Obfity lub zabarwiony krwią wyciek z piersi może być podejrzany.
Najlepiej jest, gdy pierwszej samokontroli piersi dokonujemy pod okiem lekarza, który skoryguje nasze ewentualne błędy. Zanim zaczniemy badać piersi warto również zapoznać się z ich prawidłową budową. Wówczas jakakolwiek zmiana będzie dla nas łatwo rozpoznawalna.
Aż 80% wszystkich zmian w piersiach wykrywanych jest przez same kobiety lub przez ich partnerów. Nie wolno popadać w panikę, gdy wyczujemy zmianę w piersi. Nie każdy wykryty guzek jest nowotworem, a wszelkie wątpliwości rozwieją nam się po wizycie u lekarza.
Warto pamiętać, iż samokontrola piersi nie zwalnia nas z regularnego odwiedzania ginekologa, wykonywania profilaktycznych badań USG oraz mammografii.
Tagi: jak badać piersi • jak wykryć raka
Dodaj komentarz