Rozwój choroby nowotworowej

Rak piersi bardzo często rozwija się bezboleśnie i bezobjawowo. Jego obecność rozpoczyna się od jednej komórki, która traci kontrolę nad swoimi funkcjami i zaczyna się nieprawidłowo dzielić i przenikać do zdrowych tkanek, bez kontroli organizmu.

Proces tworzenia się nowotworu

Zaczyna żyć swoim życiem, kolonizując kolejne obszary. Procesy zachodzące w komórce zaprogramowane są w genach i to one decydują o jej wzroście, podziałach czy czasie dotarcia do jej wnętrza czynników rakotwórczych. Jednak w przypadku prowadzenia stresującego trybu życia, złego odżywiania się, palenia papierosów, zwiększa się ilość wolnych rodników wchodzących w reakcję z DNA, tworząc mutacje genetyczne. Mutacje te przyśpieszają odziedziczone predyspozycje do zmian w obrębie jednego lub kilku genów, a to wpływa na utratę kontroli nad funkcjami komórki i jej degenerację. Geny odpowiedzialne za wzrost i podział uaktywniają się powodując w przyspieszonym tempie dzielenie się komórki. W organizmie zaczyna się formować guz, a samoobrona przed nowotworem zawodzi. Limfocyty wobec raka są bezradne, ponieważ pierwsza mutacja genetyczna nie zmienia wyglądu komórek, a jedynie ich liczbę. Limfocyty strzegące naszego ciała, niszczą komórki, gdy dostrzegą nieprawidłowości w ich budowie. Dopiero kolejne mutacje powodują zwyrodnienie komórki. Guz otaczają naczynia krwionośne, dzięki którym otrzymuje on tlen i substancje odżywcze. Ich liczba decyduje o tempie rozrostu guza.

bigstock-breast-cancer-ribbon-50390576

Guzy nowotworowe dzieli się na łagodne i złośliwe. Jeżeli zmutowane komórki łączą więzy z jej własną tkanką, nowotwór jest łagodny i bez względu na wielkość można go chirurgicznie usunąć. Nowotwór złośliwy może rozwijać się wiele lat, nie dając żadnych oznak istnienia.

Tak rozpoczyna się proces nowotworowy, który może trwać kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Jego wykrycie możliwe jest, gdy guz składa się z 1 miliarda komórek i waży 1 gram (trwa to średnio nawet około 8 lat). W miarę wzrostu guza pojawiają się objawy charakterystyczne dla raka piersi:

  • wyczuwalny dotykiem guz piersi,
  • zmiana kształtu piersi,
  • krwisty wyciek z brodawki lub jej owrzodzenie,
  • wciągnięcie brodawki sutkowej,
  • powiększenie węzłów chłonnych pod pachą,
  • obrzęk, zaczerwienienie (zapalenie) gruczołu piersiowego.

 

Fazy rozwoju raka

Określenie fazy rozwoju raka piersi decyduje o formie leczenia i wyniku stosowanej terapii. Fazy rozwoju raka określane są w stopniach od O do IV. Stopień wskazuje na wielkość guza oraz czy rak zaatakował węzły chłonne. Określenia fazy rozwoju raka dokonuje się po operacji usunięcia guza z piersi oraz pobraniu próbki z pachowych węzłów chłonnych.

  • Faza 0 – opisuje nieinwazyjnego raka piersi. Choroba w tej fazie nie rozprzestrzenia się w obrębie piersi, ani na inne partie ciała.
  • Faza I – jest to wczesna faza inwazyjnego raka piersi, guz ma średnicę około 2 centymetrów, a węzły chłonne nie są zaatakowane. Choroba nie rozprzestrzeniła się poza obręb piersi,
  • Faza II – dzieli się na IIA i IIB faza ta opisuje inwazyjnego raka piersi jeżeli występują następujące kryteria:
  1. guz ma średnicę poniżej 2 cm, natomiast zostały zaatakowane węzły chłonne dołu pachowego,
  2. rak występuje w pachowych węzłach chłonnych, brak jest guza w piersi,
  3. guz ma średnicę od 2 do 5 cm i rak mógł zaatakować pachowe węzły chłonne,
  4. guz jest większy niż 5 cm i nie zaatakował układu limfatycznego.
  • Faza III dzieli się na trzy podkategorie: IIIA, IIIB, IIIC. W fazie tej nie ma przerzutów, nie zostały zaatakowane inne części ciała
  1. IIIA guz jest wielkości ponad 5 cm i wykryto przerzuty do węzłów chłonnych dołu pachowego.
  2. IIIB jest to faza, w której rak piersi zaatakował okolice piersi (węzły chłonne, skórę, mięśnie klatki piersiowej).
  3. IIIC w fazie tej nowotwór może być różnych rozmiarów i zaatakował: ponad 10 węzłów chłonnych dołu pachowego, bądź węzły chłonne powyżej lub poniżej obojczyków lub w okolicy szyjnej, lub węzły chłonne w piersiach i pachowe.
  • Faza IV w tej fazie są przerzuty na płuca, wątrobę, mózg, kości.

 

Jeszcze do niedawna rak mógł czuć się bezkarny. Obecnie lekarze znają poszczególne etapy jego rozwoju i walka z nim jest ukierunkowana już w bardzo wczesnym etapie rozwoju. Należy jednak dać sobie i lekarzom szanse na jego wykrycie poprzez przeprowadzanie badań profilaktycznych.

Tagi:

Jedna odpowiedź do “Rozwój choroby nowotworowej”

  1. Uśmiechnięta pisze:

    Polecam zapoznać się ze stronka monogen life na temat profilaktyki nowotworowej i świadomego podejścia do swojego zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.