Rak piersi – fakty i mity

Czy raka piersi powodują tabletki antykoncepcyjne? Kobiety w jakim wieku dotyczy to schorzenie? Regularna mammografia jest jedynym rozwiązaniem w tym przypadku? Okazuje się, że  na temat nowotworu piersi u kobiet krąży wiele mitów.  Jak zatem odróżnić je od faktów?

1. Noszenie ciasnego biustonosza powoduje raka piersi – mit

Taka sugestia pojawiła się po raz pierwszy w książce „Dressed to kill?”. Autor zasugerował w niej, że stanik hamuje krążenie limfy. Na skutek tego ta gromadzi się w piersiach i utrudnia tym samym usuwanie toksyn. Tymczasem badania amerykańskiego National Cancer Institute nie potwierdziły takiej zależności.

ryzyko raka piersi

Eskymaks/bigstockphoto.com

2. Rak piersi dotyczy tylko starszych kobiet – mit

Okazuje się, że kobiety poniżej 50. roku życia stanowią aż 25% chorych na raka piersi. Co więcej, rak w przypadku kobiet młodych przebiega szybciej i bardziej agresywnie. Młode komórki są na pewno bardziej żywotne i charakteryzują się lepszym metabolizmem niż te starsze. Podobnie jest z rakiem. U osób młodych komórki nowotworowe są silne i szybko atakują organizm.

3. Każdy guzek w piersi to rak – mit

W praktyce większość, bo około 85% zgrubień wykrywanych w piersiach to zmiany łagodne  cysty lub włókniaki. Ponadto w przypadku około 10% nowotworów piersi u kobiety nie pojawiają się widoczne objawy – piersi nie bolą i nie tworzą się na nich guzki. Zagrożenia oczywiście jednak nie wolno lekceważyć i warto regularnie się badać.

4. Rak nie atakuje małych piersi – mit

Niekiedy mówi się, że na raka piersi chorują tylko kobiety z dużym biustem. Tymczasem rozmiar biustonosza nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia. Nowotwory rozwijają się bowiem w gruczołach płciowych, a więc tkankach odpowiedzialnych za produkcję mleka dla dziecka. Z kolei wielkość biustu uzależniona jest od ilości tłuszczu pod skórą piersi. Tkanka tłuszczowa rzadko jest źródłem zmian nowotworowych.

5. Stosowanie antyperspirantów powoduje raka piersi –  mit

Nigdy nie zostało to potwierdzone naukowo. Mimo to wiele osób sądzi, że związki glinu zawarte w antyperspirantach sprzyjają rozwojowi raka piersi. Zatkanie gruczołów potowych ma powodować w teorii powstawanie w węzłach chłonnych pod pachą ognisk nowotworowych. Jednak jest odwrotnie, bo rak piersi powstaje w sutku i stamtąd się rozprzestrzenia na węzły chłonne.

6. Rak piersi jest chorobą dziedziczną – prawda

Jeśli w rodzinie były przypadki raka piersi, ryzyko zachorowania jest większe, ale nie zawsze w takim samym stopniu. Jeśli przypadek wystąpił u krewnej pierwszego stopnia, np. mamy czy siostry i przed 50. rokiem życia, ryzyko zachorowania rośnie aż dwa razy. Warto w tej sytuacji zadbać o regularne badania. Jeszcze większe ryzyko jest, gdy chore na raka piersi były co najmniej dwie osoby z bliskiej rodziny.

7. Mammografia nie zawsze daje w 100% pewny wynik – prawda

Mammografia jest skuteczną metodą wykrywania guzów w piersi. Jednak okazuje się, że badanie to daje w około 20% przypadków wynik fałszywie ujemny, a więc nie wykrywa rozwijającego się nowotworu. Sporo w tej sytuacji zależy w praktyce od doświadczenia osoby wykonującej badanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.