Całkowite wyleczenie z nowotworu oznacza, że wszystkie komórki rakowe zostały zniszczone. W przypadku raka piersi zdarza się jednak, że to się nie uda. Wtedy występuje choroba resztkowa. Czym dokładnie jest ta jednostka chorobowa i jaki jest sposób, aby ją wyleczyć?
Rak piersi to obecnie najpopularniejszy nowotwór u kobiet. W większości przypadków jest całkowicie wyleczalny, ale zdarzają się również pacjentki, które muszą zmierzyć się z chorobą resztkową. Oznacza to, że mimo leczenia resztki komórek rakowych wciąż znajdują się w ich organizmie.
Przy wczesnym wykryciu nowotworu piersi leczenie powinno przebiegać w trzech etapach. Najpierw lekarze przeprowadzają terapię przedoperacyjną, czyli środkami farmakologicznymi starają się jak najbardziej zmniejszyć guz, aby operacja była łatwiejsza i wiązała się z mniejszym ryzykiem dla pacjentki. Następnie jest przeprowadzany zabieg, który ma na celu usunięcie zajętego chorobą obszaru, czyli fragmentu piersi, całej piersi i węzła chłonnego. W międzyczasie i po operacji stosuje się leczenie uzupełniające, czyli chemioterapię.
Czasami zdarza się tak, że już na etapie przedoperacyjnym guz reaguje na leczenie i znika. Wtedy zabieg oczywiście nie jest konieczny.
Pacjentkę uznaje się za wyleczoną, jeśli badania wykażą, że w jej organizmie nie ma już komórek nowotworowych. Jeśli tak się nie stanie, to kobieta ma do czynienia z chorobą resztkową. Lekarze zaznaczają, że im wcześniej zostanie wykryty rak i guz będzie mniejszy, tym jest wyższe ryzyko całkowitego wyleczenia i niższe zapadnięcia na chorobę resztkową.
Niewielka ilość komórek nowotworowych zwiększa ryzyko powrotu raka i może się to stać w ciągu kilku miesięcy, ale i kilkudziesięciu lat. Dlatego nie wolno przerywać leczenia i skonsultować ten stan chorobowy ze swoim onkologiem.
Lekarze twierdzą, że w przypadku pacjentek dotkniętych chorobą resztkową należy zastosować inne leczenie, bo to, które chora już przeszła okazało się nie w pełni skuteczne.
Część pacjentek bagatelizuje chorobę resztkową i żyje nadzieją, że rak już nigdy nie wróci. Po przebytym nowotworze trzeba jednak szczególnie często monitorować stan swojego zdrowia i zaufać lekarzom, którzy zaproponują odpowiednią terapię.
rękawica do samobadania piersi bardzo ułatwia badanie samodzielne (FemiGlove)