Rak piersi

Rak w postaci guza umiejscawia się w różnych częściach piersi. Nie oznacza to jednak, że każda zmiana jest nowotworem. W 80% przypadkach odkrycia guza w piersi to zmiany łagodne, niegrożące naszemu zdrowiu czy życiu.

Niezłośliwe guzki piersi

Niegroźne (niezłośliwe) guzki w piersiach rosną bardzo powoli, nie uszkadzając przy tym okolicznych tkanek. Nie powodują one także przerzutów. Niestety występowanie niektórych łagodnych zmian w piersiach może powodować wzrost ryzyka zachorowania i rozwoju raka piersi.

Rak piersi

Większość guzków, które pojawiają się w piersi to zmiany o charakterze włókniaka (łagodnego rozrostu tkanki łącznej), gruczolakowłókniaka, tłuszczaka, zmian mastopatycznych lub cyst. Wykonywanie samokontroli piersi pozwoli na szybkie wychwycenie tego rodzaju zmian i na ich szybkie wyleczenie. Zazwyczaj guzki niezłośliwe powstają w wyniku zaburzeń hormonalnych u kobiet w wieku 25-50 lat. Aby mieć pewność co do niezłośliwości czy złośliwości wykrytego guza, należy udać się do lekarza, aby przeprowadzić pełną diagnostykę.

Kiedy mamy powody do niepokoju?

  • gdy zmiany w piersi bardzo szybko się powiększają,
  • kiedy guzkom towarzyszy powiększenie się węzłów chłonnych pachy,
  • gdy guzkom towarzyszą zmiany w wyglądzie bądź kształcie piersi, np. miejscowe zabarwienie skóry, jej owrzodzenie lub wciągnięcie brodawki sutkowej,
  • kiedy wykryte zmiany w piersi umiejscowione są przyśrodkowo w tkance piersi (w kierunku mostka), albowiem niegroźne guzki zazwyczaj obejmują boczny, górny kwadrat piersi.

Czym jest rak piersi?

Rak piersi to najczęstszy nowotwór atakujący kobiety. Dochodzi do niego podczas niekontrolowanego wzrostu i podziału komórek. Komórki rakowe rozwijają się oraz rozmnażają w piersiach, tworząc zagrażający życiu guz. Nowotwór piersi może rozwinąć się w kilku miejscach np. w przewodach gruczołu piersiowego, płacikach, w których produkowane jest mleko czy tkance niegruczołowej. Nieleczony rak może także rozprzestrzenić się na inne części ciała.

Diagnostyka raka piersi

Najczęstszym objawem nowotworu jest bezbolesne zgrubienie umiejscowione w samej piersi lub pod pachą. Kiedy wykryjemy jakąkolwiek zmianę w swojej piersi, musimy udać się do lekarza, który skieruje nas na specjalistyczne badania. Należą do nich:

  • USG piersi – badanie obrazowe, ukazujące umiejscowienie i wielkość zmian w piersi, a także określające charakter zmiany (czy jest to zmiana lita czy też wypełniona płynem)
  • Mammografia, czyli prześwietlenie piersi promieniami rentgenowskimi o niskim natężeniu
  • Aspiracja – stosowana przy podejrzeniu torbieli w piersi, polegająca na wbiciu cienkiej igły w pierś w celu pobrania próbki płynu do analizy
  • Biopsja igłowa, podczas której wkłuwa się w pierś za pomocą grubej igły i pobiera tkankę do badania mikroskopowego
  • Cytologiczne badania śródoperacyjne – wykonywane w całkowitym znieczuleniu. Podczas tego badania dokonuje się nacięcia w piersi i wycina cały guzek lub tylko jego część. Pacjentce będącej w narkozie zamraża się wycinek, a potem przeprowadza się na nim badania mikroskopowe. W przypadku stwierdzenia komórek rakowych i po wyrażeniu przez pacjentkę wcześniejszej zgody- dokonuje się całkowitej bądź częściowej amputacji piersi.

Przed badaniami warto poinformować swojego lekarza prowadzącego o ewentualnym występowaniu raka piersi u członków swojej rodziny.

Do głównych inwazyjnych chorób nowotworowych należą:

  • Rak inwazyjny przewodowy – rozwija się on w przewodach mlekowych i stanowi prawie 70% wszystkich nowotworów piersi. Może również rozprzestrzenić się poza tkankę przewodów, a następnie zająć tkankę tłuszczową i drogą krwi bądź układu limfatycznego dać przerzuty do pozostałych części ciała.
  • Rak zrazikowy – rodzaj nowotworu stanowiący ok. 10% wszystkich przypadków raka piersi. Rozwija się on w płacikach produkujących mleko. Może także rozprzestrzenić się na tkankę tłuszczową, dając przerzuty do pozostałych części ciała.
  • Rak rdzeniowy, cewkowy oraz śluzowaty – nowotwory, które rosną powoli i najczęściej są rozpoznawane w badaniu mikroskopowym. Stanowią niemal 12% wszystkich nowotworów piersi.
  • Choroba Pageta – stanowi 1% wszystkich nowotworów piersi. Rozpoczyna się w przewodach mlekowych, a potem rozprzestrzenia się na aureole brodawki sutkowej. W przypadku wystąpienie tego rodzaju nowotworu pojawiają się także objawy zapalenia brodawki, swędzenie oraz zmiana jej barwy.
  • Rak zapalny – stanowi około 4% wszystkich nowotworów piersi i jest najbardziej agresywny, a tym samym – najtrudniejszy do wyleczenia. Bardzo szybko rozprzestrzenia się po całym ciele pacjentki.
  • Rak przewodowy in situ – rozpoznajemy go wtedy, gdy rak ogranicza się tylko do przewodów mlekowych, nie naciekając do tkanki tłuszczowej. Wykryty w tej postaci rak daje zazwyczaj 100% szansy wyleczenia. Bez podjętego leczenia w ciągu kolejnych 10 lat staje się on rakiem inwazyjnym, który nacieka na tkankę tłuszczową.

Leczenie raka piersi

W leczeniu pacjentek chorych na raka piersi stosuje się:

  • leczenie chirurgiczne,
  • chemioterapię,
  • radioterapię,
  • hormonoterapię.

Nie każdy wykryty w piersi guzek jest nowotworem. Na jeden nowotwór złośliwy przypada aż dziesięć innych łagodnych i niegroźnych zmian. Na 10 pacjentek, u których stwierdzono raka piersi 6-7 z nich może być leczonych bez mastektomii (usunięcie gruczołu sutkowego). Kobieta, która podjęła natychmiastowe działania po wykryciu u siebie guzka w piersi, a także u której szybko postawiono diagnozę i wdrożono leczenie, znajdzie się w pewnością wśród 85% kobiet, które przeżyły i cieszą się zdrowiem przez minimum kolejnych 5 lat od czasu wykrycia choroby.

Choć ryzyko powstania i rozwinięcia się nowotworu piersi wzrasta w wiekiem, to prawdopodobieństwo zgonu z powodu tego rodzaju choroby maleje z każdym przeżytym rokiem. Ponadto wiele kobiet na całym świecie coraz częściej poddaje się kontrolnym mammografiom, dlatego możliwe jest wczesne rozpoznanie raka w stanie nieinwazyjnym (niezłośliwym).

Chcąc zminimalizować ryzyko wystąpienia raka piersi, należy regularnie co miesiąc (parę dni po okresie) stosować samobadanie. Jest to podstawowa forma obserwacji własnego ciała, dzięki której możliwe jest wykrycie nawet najmniejszych zmian w obrębie naszych piersi. Ponadto kobiety powyżej 40 roku życia powinny co roku wykonywać badania mammograficzne. Pamiętajmy: im wcześniej zauważona zmiana i wykryty guzek, tym większe szanse na prawidłowe rozpoznanie i skuteczne wyleczenie.

Tagi:

Jedna odpowiedź do “Rak piersi”

  1. Mateusz pisze:

    Czy to możliwe bym zachorował na raka piersi? 5 dni temu zaczął mnie boleć prawy sutek. po powrocie z pracy sprawdzając czy to jakieś obtarcie wykryłem pod sutkiem mały (ok 2mm) guzek który powodował silny ból przy dotyku. dziś ten guzek ma prawie 1cm i boli znacznie mniej. pewnie podczas wzrostu bolał uciskając tkanki. jutro idę do onkologa. oczywiście podzielę się wynikami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.