Co atakują przerzuty w przebiegu raka piersi?

Nowotwór złośliwy piersi posiada zdolność do niszczenia okolicznych tkanek, naciekania oraz dawania przerzutów przede wszystkim do węzłów chłonnych, ale także i odległych narządów.

O czym świadczą przerzuty?

Przerzuty w raku piersi są rozrastającą się tkanką nowotworową umiejscowioną w mniejszej bądź większej odległości od ogniska macierzystego (guza pierwotnego). Stanowią konsekwencję przenoszenia się komórek nowotworowych, które oderwały się od guza i dzięki naczyniom krwionośnym lub naczyniom chłonnym przedostały się do wybranych miejsc w ciele pacjentki, dając tym samym początek nowym ogniskom chorobowym, guzom, czyli przerzutom.

rak piersi

Co atakują przerzuty?

Tzw. proces przerzutowania zaczyna się od wniknięcia komórek rakowych do światła naczyń, ich przetrwania w krążeniu, a także wyłamania się spod kontroli immunologicznej danego organizmu, po czym komórki te wydostają się z przestrzeni wewnątrznaczyniowej i wydzielają czynniki wzrostowe, rozprzestrzeniając się w narządzie docelowym. Należy pamiętać, że występuje tu także zjawisko tzw. „uśpienia” tych komórek, które mogą się rozrosnąć nawet po paru latach od zakończenia leczenia. Może przyczynić się do tego osłabienie obrony immunologicznej wynikające np. ze starzenia się pacjenta.

Najrzadziej atakowanymi narządami są ściany macicy, śledziona, mięśnie poprzecznie prążkowane, a najczęściej – mózg, skóra, kości, płuca, wątroba i węzły chłonne. Jak wynika z badań zaledwie 1% komórek nowotworowych krążących we krwi daje wtórne ognisko nowotworu, czyli przerzuty raka, zachowując swoją żywotność.

W przypadku podejrzenia przerzutów raka piersi do mózgu, wątroby, płuc czy węzłów chłonnych zazwyczaj stosuje się samobadanie (węzły chłonne w dole pachowym), RTG (kości) czy USG (wątroba), badanie tomografem komputerowym lub rezonansem magnetycznym. Z tego typu przerzutami walczy się radioterapią, leczeniem chirurgicznym, chemioterapią. Jeśli u pacjentki wykryje się osteolizę (przerzuty do kości), to jej leczenie opiera się na napromieniowywaniu, chemio- i hormonoterapii, wycięciu guzów oraz terapii przeciwbólowej.

Rokowanie dla pacjenta

Im większy guz nowotworowy, tym większe są szanse wystąpienia przerzutów. Z mniejszym guzem ma się także większe szanse na trwałe wyleczenie. Kiedy już dojdzie do przerzutów w raku piersi, to z medycznego punktu widzenia przybiera on formę rozsianego nowotworu piersi. Jest to ostatni, czwarty stopień zaawansowania tej choroby, co wiąże się z tym, iż jest on praktycznie nie do wyleczenia. Rozsiany rak piersi zazwyczaj jest wynikiem późnego zgłoszenia się chorej do lekarza. Niestety u niemal połowy wyleczonych już pacjentek wciąż istnieje ryzyko wznowy nowotworu w miejscach innych niż pierś (najczęściej w okresie od 3 do 5 lat po zakończonej terapii). Wówczas leczenie skupia się na wycięciu powstałych przerzutów i intensywnej chemioterapii. Statystycznie po zdiagnozowaniu przerzutów pacjentka przeżywa jeszcze 19 miesięcy.

Tagi:

Jedna odpowiedź do “Co atakują przerzuty w przebiegu raka piersi?”

  1. Janina Michalska pisze:

    w lutym 2016r przeszłam operację usunięcia piersi i węzłów chłonnych obecnie gdy się zle okręce albo coś dzwignę mam tak silny ból w miejscu gdzie była usunięta pierś byłam na badaniach w maju USG BYŁO DOBRZE teraz coraz gorzej czy to mogą być przerzuty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.