W Zurychu przeprowadzono badania nad przerzutami, które daje rak piersi. Obserwacje naukowców wykazały, że nowotwór piersi zyskuje na aktywności i rozprzestrzenia się w czasie snu. Odkrycie to może zmienić dotychczasowy sposób diagnostyki i leczenia pacjentek.
Rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym u kobiet. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdego roku zostaje rozpoznany u 2,3 mln osób. Przypada na niego prawie 12 % wszystkich nowotworów na świecie.
Wczesne wykrycie raka jest bardzo istotne, ponieważ daje szanse na dobre rezultaty szybkiej interwencji medycznej. W przypadkach, kiedy doszło już do przerzutów, terapia jest utrudniona.
Do rozsiewania się nowotworu dochodzi, gdy komórki oddzielają się od guza pierwotnego i przemieszczają się w organizmie tworząc nowe guzy. Jak sądzono, metastaza to proces ciągły, więc w badaniach nad nowotworami nie brano pod uwagę pory dnia, w której zachodzi.
Badanie przeprowadzone przez zespół naukowców z Politechniki Federalnej w Zurychu (ETHZ), pokazało, że nowotwory uwalniają takie komórki głównie w trakcie snu.
W szwajcarskim eksperymencie wzięło udział 30 kobiet z rakiem piersi oraz mysie modele. Naukowców zainteresował fakt, że próbki krwi pobrane o różnych porach dnia i nocy zawierały inną liczbę komórek nowotworowych. U gryzoni była ona sporo wyższa niż u ludzi, a większość materiałów do badań pobierano, kiedy spały. Według badaczy przyczyną takiego zjawiska są hormony regulujące cykl dobowy organizmu. Odrywanie się komórek nowotworowych od guza pierwotnego jest kontrolowane przez melatoninę. „Gdy pacjent śpi, budzi się guz” – mówi lider grupy badawczej, prof. Nicola Aceto.
Obecnie próbki krwi są pobierane o różnych porach dnia, co wpływa na wyniki. Naukowcy już teraz radzą, aby personel medyczny opiekujący się pacjentami z nowotworami systematycznie zapisywał czas prowadzenia biopsji. Dzięki temu diagnostyka dotycząca przerzutów raka piersi będzie dokładniejsza.
Zespół naukowców zastanawia się, w jaki sposób to odkrycie może pomóc w leczeniu nowotworów. Badacze chcą sprawdzić, czy inne rodzaje nowotworów zachowują się podobnie oraz czy terapia przeciwnowotworowa działa lepiej lub gorzej, jeśli jest stosowana o różnych porach.
Dodaj komentarz