Program Profilaktyki Raka Piersi

Rak piersi cały czas jest bardzo groźną chorobą wśród kobiet. Mimo coraz większej świadomości ryzyka, wynikającego z nowotworu, co roku tysiące kobiet słyszy okropną diagnozę i musi stoczyć nierówną walkę z podstępną chorobą. W celu zminimalizowania przypadków późnego wykrycia raka, co drastycznie zmniejsza szanse na skuteczność terapii, prowadzone są specjalne programy zdrowotne, ułatwiające kobietom dostęp do odpowiednich badań diagnostycznych.

Najbardziej zagrożone rakiem piersi są kobiety w wieku od 50 do 69 lat, które nie wykonały mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy. Program Profilaktyczny Raka Piersi skierowany jest do kobiet zdrowych, które do tej pory nie zauważyły żadnych niepokojących objawów. Natomiast jakiekolwiek symptomy choroby nowotworowej, jak np. guzki w piersi, powiększone węzły chłonne, należy od razu zgłaszać u lekarza ginekologa lub onkologa, nie czekając na bezpłatne badanie w mammobusie. Często właśnie taka szybka reakcja jest warunkiem powodzenia i wyleczenia.

Program Profilaktyki Raka Piersi

Na czym polega Program Profilaktyczny Raka Piersi?

Skierowany jest on do kobiet, które nigdy nie leczyły się z powodu nowotworu piersi. Program dzieli się na dwa etapy:

  1. podstawowy
  2. pogłębionej diagnostyki

W pierwszym etapie przeprowadzany jest wywiad środowiskowy oraz ankieta. Następnie wykonywane jest badanie mammograficzne wraz z jego opisem. Wszystkie dane zostają wprowadzone do programu SIMP. Wyniki badania można odebrać po dwóch tygodniach. W przypadku prawidłowych wyników kobieta dostaje informacje, że na kolejne badanie powinna się zgłosić za dwa lata. Jeżeli jednak mammografia wykazała jakikolwiek nieprawidłowości, kobieta kierowana jest do drugiego etapu programu, czyli diagnostyki pogłębionej.

Szczegółowe badania przeprowadzone są w placówce medycznej, która świadczy usługi w ramach Programu. Kompletną listę punków medycznych można znaleźć na stronach Wojewódzkich Ośrodków Koordynujących. Ważne, by na spotkanie z lekarzem zabrać wcześniejsze zdjęcia mammograficzne w celu porównania z obecnymi wynikami.

Podczas drugiego etapu zwanego etapem pogłębionej diagnostyki kobieta po konsultacji ze specjalistą, kierowana jest na dodatkowe badanie, które ma dać ostateczną diagnozę. Zazwyczaj wykonuje się mammografię uzupełniającą lub USG piersi. Ponadto może wystąpić konieczność przeprowadzenia biopsji cienkoigłowej lub biopsji gruboigłowej. W sytuacji rozpoznania nowotworów piersi pacjentka od razu otrzymuje skierowanie na odpowiednie leczenie. Szybkie rozpoznanie choroby jest kluczowe i daje ogromne szanse na całkowite wyleczenie. Dlatego też wszelkie podejrzenia raka piersi powinny być dokładnie diagnozowane, co uchroni wiele kobiet przed zaawansowaną terapią, niezbędną po wykryciu nowotworu w poważnym stadium.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.