Profilaktyka po chorobie nowotworowej

Skuteczne wyleczenie raka piersi nie oznacza końca walki z chorobą. Po leczeniu niezbędnym elementem jest przeprowadzanie badań kontrolnych, w celu sprawdzenia, czy nie dochodzi do nawrotu choroby, a także w celu monitorowania ewentualnych skutków ubocznych związanych z terapią.

Badania kontrolne umożliwiają również wczesne wykrycie ewentualnych przerzutów lub rozwoju kolejnego raka. Kontakt z lekarzem stanowi również wsparcie psychiczne dla pacjentki, pozwala bowiem na podzielenie się swoimi refleksjami na temat samopoczucia i problemów występujących w życiu codziennym. Zazwyczaj wsparcia po leczeniu raka piersi udziela lekarz rodzinny, onkolog i ginekolog.

Największy nacisk na kontrolę po leczeniu raka piersi kładzie się w ciągu pięciu lat od zakończenia terapii. Bowiem w tym czasie istnieje największe ryzyko nawrotu raka i występuje ono przez co najmniej 20 lat po pierwszym leczeniu. U kobiet, ze zdiagnozowanym i wyleczonym wczesnym rakiem piersi, występuje zwiększone ryzyko rozwoju raka w drugiej piersi. Dlatego przeprowadzanie regularnej kontroli gwarantuje wczesne wykrycie i niezwłoczne podjęcie leczenia w przypadku stwierdzenia wznowienia choroby.

Doctor  with ribbon formed Aids symbol, close-up, isolated on wh

Kontrola po leczeniu raka piersi polega na regularnych wizytach, w czasie których lekarz przeprowadza badanie piersi oraz zleca wykonywanie badań obrazowych takich jak mammografia i ewentualnie ultrasonografia. Mammografia obejmuje badanie obu piersi (jeżeli nie zastosowano leczenia operacyjnego chorej piersi). Zaleca się wykonywanie mammografii:

  • raz w roku przez okres 5 lat,
  • raz w roku od momentu osiągnięcia 50 roku życia.

W ramach wizyt kontrolnych po leczeniu raka piersi nie wykonuje się innych badań (prześwietlania klatki piersiowej, badań obrazowych kości czy badania krwi). Takie badania lekarz może zlecić dodatkowo, jeśli występują objawy, które mogą świadczyć o obecności raka poza obszarem piersi i występuje przypuszczenie przerzutów w innych narządach.

Częstotliwość wizyt kontrolnych jest uzależniona od konkretnych okoliczności i jest indywidualnie dostosowywana w zależności od:

  • stopnia zaawansowania nowotworu,
  • rodzaj zastosowanego leczenia,
  • współistnienia chorób towarzyszących.

W przypadku, gdy badanie mammograficzne wykaże nieprawidłowości, wdrażana jest dalsza diagnostyka. Kolejne badania obrazowe lub biopsja piersi. Poza wizytami lekarskimi bardzo ważnym elementem jest samokontrola piersi wykonywana przez samą kobietę. W przypadku stwierdzenia zmian, takich jak guzek, owrzodzenie czy wyciek z brodawki, należy bez czekania na termin wizyty jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Bardzo ważne: badanie piersi – samokontrola i wykonywanie badań mammograficznych – pozwala na wczesne wychwycenie nawrotu choroby, a to zwiększa szansę na przedłużenie życia po leczeniu raka piersi.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.