Powiększanie piersi a ryzyko nowotworu

Piersi bez wątpienie są atrybutem kobiecości. Należy o nie odpowiednio dbać, by prezentowały się doskonale. Przede wszystkim trzeba zadbać o dietę i ćwiczenia fizyczne, wówczas będą one odpowiednio twarde i jędrne. Kult pięknego ciała sprawia, że bardzo istotny jest również rozmiar biustu, a rzadko jednak natura obdarza nas dużymi i krągłymi piersiami. Wtedy rozwiązaniem jest chirurgia plastyczna. Opcji na powiększenie piersi jest kilka, najczęściej wszczepia się implanty z silikonu.

Ponadto można wybrać bardziej naturalną, ale odwracalną metodę – wszczepienie własnego tłuszczu pobranego z innej partii ciała. Zabieg powiększenia piersi gwarantuje pożądany rozmiar, ale nie chroni przez nowotworem. Również sztuczny biust wymaga systematycznych badań profilaktycznych. Trzeba pamiętać, że kobiety z dużym biustem, naturalnym lub sztucznym, także mogą być narażone na raka piersi.

Powiększanie piersi a ryzyko nowotworu

Regularne badania oraz samokontrola to najważniejsze punkty profilaktyki. Szczególnie, gdy najnowsze raporty wskazują, iż kobiety z powiększonymi piersiami częściej umierają z powodu raka piersi, niż kobiety, które nie poddały się takiej operacji. Niemniej operacje powiększające biust cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Naukowy zauważyli też, że implanty sylikonowe mogą przysłaniać komórki rakowe, a to uniemożliwia wcześniejsze wykrycie choroby oraz rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. Dlatego kobiety, które zdecydowały się na zabieg powiększenie piersi powinny zachować jeszcze większą czujność i baczniej obserwować swoje piersi. Samodzielne badanie podczas kąpieli lub przed lustrem powinno być wykonywane nie rzadziej niż raz w miesiącu. Warto robić to częściej, by dokładnie poznać nowe piersi. Są one w dotyku inne niż naturalne, co może utrudnić wykrycie ewentualnych zmian. Warto więc częstą kontrolą dojść do wprawy.

Badania profilaktyczne są w takim wypadku jedynym sposobem na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia tej poważnej choroby. Uważna samokontrola podczas kąpieli (najlepiej dwa dni po miesiączce) to pierwszy krok. Okrężnymi ruchami należy sprawdzać czy wokół piersi nie pojawiło się żadne zgrubienie. Przed lustrem wygląd piersi ogląda się po uniesieniu rąk, sprawdzając ich symetryczność oraz stan naczyń krwionośnych. Wszelkie guzki bezzwłocznie trzeba skonsultować z lekarzem. Młode kobiety, które powiększyły piersi kierowane są na typowe badanie USG, które ustali czy są to komórki rakowe. Natomiast w przypadku kobiet po 40. roku życia wykonywana jest mammografia. Kobiety unikają jej ze względu na obawy przed bólem. Jednak, jak przekonują lekarze, mammografia jest bezbolesna, można jedynie odczuwać dyskomfort związany z naciskiem ziemnych płytek na piersi. Trwa to tylko kilka sekund, emitowana wiązka promieni nie jest szkodliwa. A badanie może uchronić przed śmiercią.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.