Sam proces leczenia raka piersi to dopiero połowa sukcesu. Istotny jest również czas po zakończeniu leczenia.
Po zakończeniu leczenia raka piersi kluczowy jest monitoring stanu zdrowia w celu m.in. wczesnego wykrycia nawrotów. W tym celu pacjentka otrzymuje harmonogram wizyt kontrolnych. Początkowo wizyty odbywają się co 3 – 4 miesiące, po dwóch latach od zakończenia leczenia co 6 – 8 miesięcy, a po upływie 5 lat raz do roku. Wizyty polegają na omówieniu przebiegu choroby, analizie skutków ubocznych zastosowanego leczenia oraz wykonaniu badań kontrolnych. Pacjentki co roku poddawane są również mammografii, czasem wykonuje się też rezonans magnetyczny lub USG. Osoby, u których zastosowano terapię inhibitorami aromatazy, kontrolują również gęstość kości. Częstotliwość kolejnych wizyt kontrolnych zależna jest od wyników badań.
Kiedy guz pojawia się ponownie w piersi lub w pachowych węzłach chłonnych, wykonuje się zabieg chirurgiczny. Kolejnym krokiem jest radioterapia i/lub terapia systemowa. Jeżeli od zakończenia leczenia do momentu wznowy minęło niewiele czasu, ponawia się tę samą terapię, którą stosowano za pierwszym razem. Są to jednak sytuacje sporadyczne. Najczęściej wprowadza się leczenie systemowe z zastosowaniem innych leków.
Pacjentka po zakończeniu leczenia raka piersi czuje się wyczerpana i potrzebuje czasu na regenerację. Bardzo ważny jest odpoczynek. Nie oznacza to jednak, że trzeba zrezygnować z aktywności fizycznej. Powrót do normalnego życia ułatwia również wsparcie bliskich osób. Warto włączyć się w życie rodzinne oraz pomyśleć o powrocie do pracy.
Aby poprawić ogólny stan zdrowia, nastrój i kondycję, konieczne jest także zdrowe odżywianie oraz ruch, chociażby w formie spokojnych spacerów. Kiedy organizm nabierze sił, nie ma żadnych przeszkód, aby pacjentka wróciła do bardziej intensywnych treningów. Zdrowa dieta i aktywność wpływają na utrzymanie odpowiedniej masy ciała. Jest to jeden ze sposobów zmniejszenia ryzyka nawrotu choroby nowotworowej.
W przypadku zastosowania radioterapii zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób serca i raka płuca. Chemioterapia może przyczynić się do wystąpienia neuropatii obwodowej. Metody stosowane w leczeniu nowotworu piersi mogą skutkować przedwczesną menopauzą, która występuje wraz ze wszystkimi dolegliwościami charakterystycznymi dla zwykłego klimakterium. Odradza się wprowadzanie hormonalnej terapii zastępczej u kobiety, która leczyła się na raka piersi, ponieważ może to zwiększyć ryzyko nawrotu choroby.
Bardzo ważne jest, aby informować lekarza o wszystkich odczuwanych dolegliwościach, ponieważ większość skutków ubocznych można leczyć.
Przebyta choroba nowotworowa oraz uciążliwe leczenie zazwyczaj wpływają poważnie na stan psychiczny. Pacjentki czujące ciągłe obniżenie nastroju mogą np. zasięgnąć pomocy psychologów i terapeutów specjalizujących się w pomocy osobom z doświadczeniem choroby nowotworowej.
Dodaj komentarz