Walka z rakiem piersi jest bardzo trudna, zwłaszcza gdy choroba wykryta jest w późnym stadium. Ostatnie dane WHO wskazują, że nowotwór piersi pozostają jednym z dwóch najbardziej śmiertelnych nowotworów wśród kobiet. Dlatego każda nowa metoda leczenia i diagnostyki jest niezwykle ważna i budzi nadzieje wśród tysięcy chorych na całym świecie. Najnowsza terapia została opracowana przez krakowskich lekarzy i opiera się na sztucznej inteligencji. Polscy specjaliści przez siedem lat prowadzili przedkliniczne działania, aby wskazać skuteczność tej metody i obecnie rozpoczynają badania kliniczne.
Specjalne urządzenie o nazwie Ailis przez zaledwie cztery minuty wykonuje aż 250 pomiarów, które pozwalają rozbudować do maksimum wywiad środowiskowy. Następnie sztuczna inteligencja dokonuje bardzo dokładnych obliczeń, aby wskazać prawdopodobieństw choroby i możliwe anomalię. Co ważne, badanie jest bezdotykowe i bezbolesne. Ponadto nie ma konieczności używania promienie rentgenowskich. Zamiast tego dokonuje się obrazowania funkcji tkanek, w tym rejestrowania przepływu krwi i metabolizmu w celu wykrycia nawet najmniejszych odstępstw.
System Ailis do tej pory był sprawdzany na grupie tylko 200 kobiet. W przypadku badań klinicznych zakres testów będzie znacznie większy. Dopiero po uzyskaniu certyfikacji, autorzy nowej metody chcą zaprezentować ją na targach medycznych, które mają odbyć się w Dubaju w lutym 2024 roku. Może to być przełom, gdy do walki z nowotworem zostanie wykorzystana sztuczna inteligencja. Niezwykle cenne jest gromadzenie danych o każdej pacjentce, dzięki czemu każde badanie będzie bardzo spersonalizowane. System Ailis ma własny algorytm gęstości piersi, a przy kolejnej wizycie wyciąga wnioski z poprzednich i tworzy dogłębną analizę ryzyka oraz wzrostu ewentualnych anomalii.
Warto podkreślić, że na stworzenie systemu Ailis Unia Europejska przekazała aż 6,5 mln zł dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju. Teraz potrzebne będą kolejne środki finansowe, aby poszerzyć dalsze badania. Jest szansa, że systemu Ailis zostanie wdrożony na całym świecie.
Dodaj komentarz