Mastektomia prewencyjna należy do działań zapobiegających rozwojowi choroby nowotworowej gruczołów piersiowych. Jej zastosowanie mogą rozważyć nosicielki mutacji genowej BRCA1 lub BRCA2, w których standardowa profilaktyka raka piersi może nie być skuteczna.
Mastektomia prewencyjna polega na całkowitym usunięciu tkanki piersi. Nie są usuwane natomiast węzły chłonne i mięśnie. Celem zabiegu jest zapobieganie wystąpieniu choroby nowotworowej.
Wskazanie do mastektomii profilaktycznej to genetyczne czynniki ryzyka, czyli wystąpienie mutacji mutacją BRCA1 lub BRCA2. Pod uwagę brany jest także bardzo obciążony wywiad rodzinny. Mastektomii prewencyjnej nie stosuje się zazwyczaj w sytuacji, gdy pacjentka już zachorowała na nowotwór jednej piersi. Priorytetem w takim wypadku jest wyleczenie istniejącej choroby, a następnie ewentualna kwalifikacja do usunięcia drugiego gruczołu piersiowego.
Skuteczność mastektomii profilaktycznej obydwu gruczołów u kobiet z mutacją BRCA1 lub BRCA2 oceniana jest na 90-95 procent, w zależności od wskazań do jej przeprowadzenia.
Od 2019 roku operacja jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dodatkowo refundowana jest rekonstrukcja piersi po zabiegu.
Pierwszy etapem do mastektomii profilaktycznej jest procedura kwalifikująca, która może przebiegać nawet kilka miesięcy. Przeprowadzana jest przez poradnie onkologicznej. W trakcie kwalifikacji do operacji wymagane jest przedstawienie dokumentów, poświadczających mutacje BRCA1 lub BRCA2. Oprócz wyników badań genetycznych należy również przeprowadzić badanie piersi rezonansem magnetycznym. Wyniki tych badań nie mogą być starsze niż 12 miesięcy. Następny etap to konsultacja chirurgiczna, w trakcie której planowany jest zakres operacji. W trakcie kwalifikacji do operacji brana pod uwagę jest także konsultacja psychologiczna.
Pacjentka zakwalifikowana do operacji nie może mieć innych przeciwwskazań zdrowotnych do zabiegu, a także wyrazić świadomą zgodę na jej przeprowadzenie. Po ustaleniach następuje wyznaczenie terminu operacji.
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. W przypadku mastektomii prewencyjnej, podobnie jak w wyniku innego typu operacji, możliwe jest wystąpienie powikłań.
Dodaj komentarz