Mięsak piersi

Mięsaki piersi nie są częstym typem raka. Jeszcze 40 lat temu traktowano je jak wyrok śmierci, jednak dziś można je skutecznie i precyzyjnie leczyć.

Mięsaki stanowią grupę nowotworów złośliwych, które wywodzą się z tkanki łącznej. Dzielą się one na dwie podgrupy: mięsaki tkanek miękkich powstające w obrębie tkanki tłuszczowej, mięśniowej, włóknistej (np. mięsak piersi) i mięsaki kości. Stanowią zaledwie 1% wszystkich nowotworów złośliwych u dorosłych i 7-10% – u dzieci i młodzieży.

rak piersi

Kiedy atakuje?

Mięsak piersi rozpoznawany jest u kobiet po pięćdziesiątym lub sześćdziesiątym roku życia. Niektóre badania wskazują duży wpływ menopauzy na występowanie mięsaków, lecz nie jest to ogólnie stwierdzone.

Pierwsze objawy

Chore uskarżają się na jednostronny, ruchomy, dobrze ograniczony i niebolesny guz w piersi o średnicy 5 cm. Chorobę tę zazwyczaj rozpoznają oraz w początkowych jej etapach leczą chirurdzy i ginekolodzy, którzy specjalizują się w chorobach piersi. Następnie kierują oni swoje pacjentki do ośrodków specjalistycznych. Chorej na mięsaka piersi wykonuje się rezonans magnetyczny oraz zdjęcie rentgenowskie wraz z tomografią komputerową klatki piersiowej. Podstawowe leczenie opiera się na wycięciu nowotworu z odpowiednim marginesem zdrowych tkanek.

Diagnozowanie, leczenie i rokowanie

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa jest w tym przypadku mało skuteczną, ponieważ posiada niską czułość. Podobnie jak mammografia, która niestety nie spełni swojego zadania, nie ukazując mikrozwapnień. Lepszą metodą do diagnostyki będzie biopsja gruboigłowa oraz rezonans magnetyczny.

Najczęściej stosowanym systemem oceny stopnia zaawansowania mięsaków piersi jest klasyfikacja mięsaków tkanek miękkich stworzona przez American Joint Committee on Cancer bądź pozytonowa tomografia emisyjna.

Przerzuty w węzłach chłonnych są niezwykle rzadkie, najczęściej obejmują one płuca, kości, wątrobę, naczynia krwionośne.

Operacja (wycięcie) powinna być pierwszą metodą leczenia chorych na mięsaka piersi kobiet, gdyż daje najlepsze wyniki. Przy czym miejscowe szerokie wycięcie guza jest tak samo skuteczne jak mastektomia. Leczenie operacyjne należy zawsze dostosowywać indywidualnie dla każdej chorej, zaś najważniejszym celem leczenia musi być doszczętne usunięcie guza. To czy usunie się większą czy mniejszą ilość tkanki ma charakter rokowniczy. Można również zastosować radioterapię lub chemioterapię, choć skuteczność obu tych metod w przypadku mięsaka piersi nie jest do końca potwierdzona.

Rokowanie po zakończonym leczeniu tego typu nowotworu nie jest optymistyczne, gdyż mięsaki piersi wiążą się z dużym ryzykiem nawrotu oraz złym rokowaniem. Odsetek kobiet przeżywających 5 lat bez objawów tej choroby wynosi 44–66%, zaś po upływie tego czasu – aż 49–67%. Wznowienie miejscowe lub nawrót tej choroby czy nawet zgon następuje wyłącznie w pierwszych latach po rozpoznaniu mięsaka. Po upływie 5 lat od diagnozy i po leczeniu praktycznie nie ma się już żadnych objawów tego nowotworu.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.