Mastektomia prewencyjna już jest refundowana

Profilaktyczna mastektomia jest finansowana z budżetu państwa! Po wielu latach oczekiwania udało się wdrożyć ten poważny zabieg w struktury bezpłatnych operacji w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Teraz znacznie więcej kobiet będzie miało szanse na uniknięcie rozwoju groźniej choroby.

Rak piersi to stale jeden z najgroźniejszych nowotworów. Jego leczenie wymaga długiej i trudnej terapii, której skuteczność zależy od stadium zaawansowania choroby. Im szybciej zostaną zauważony niepokojące objawy, tym większe szanse na całkowite wyleczenie. Niestety każdego roku tysiące kobiet umiera na nowotwór piersi. Tylko profilaktyka może zmniejszyć tę liczbę, dlatego należy regularnie się podać różnym badaniom. Niemniej wiele kobiet posiada gen, który znacząco zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi i raka jajnika. W takiej sytuacji zaleca się przeprowadzenie profilaktycznej mastektomia, by nie dopuścić do rozwoju choroby.

Cytori

Dane statystyczne wskazują, że nawet 100 tysięcy Polek jest nosicielkami genu odpowiedzialnego za raka piersi. Dokładnie chodzi o mutację w genie BRCA1 i BRCA2, która sprawia, że prawdopodobieństwo pojawienia się nowotwór piersi lub jajników wzrasta do 80 procent. Podpisane na początku 2019 roku przez ministra zdrowia rozporządzenie pozwala bezpłatnie zgłosić się na profilaktyczną mastektomię w sytuacji posiadania takiego genu. Operacja oznacza całkowite usunięcie jednej lub obu piersi u kobiet jeszcze przed wykryciem komórek nowotworowych. Ich brak znacząco utrudnia rozwinięcie się choroby pomimo obecność wadliwych genów. Prewencyjna mastektomia, będąc w gronie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego NFZ pozwoli na zabieg również kobietom w trudniejszej sytuacji materialnej.

Zabieg kosztuje kilka tysięcy złotych, dlatego do tej pory niewiele kobiet się na niego decydowało. Jednak dla Narodowego Funduszu Zdrowia to bardziej opłacalne rozwiązanie, bo koszty leczenia osoby chorej na raka są kilkakrotnie wyższe. NFZ finansuje wszystkie etapy leczenia nowotworu piersi, począwszy od leczenia farmakologicznego, przez radioterapię, po leczenie operacyjne. Niemniej amputacja piersi nie daje pełnej gwarancji uniknięcia choroby. Nadal pozostaje około 10-procentowe ryzyko, że kobieta bez piersi zachoruje na jakiś typ nowotworu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.