Profilaktyka w przypadku raka piersi to najlepszy sposób na zmniejszanie liczby zachorowań. Regularne badanie mammograficzne są niezbędne, by sprawdzić czy nie pojawiły się żadne zmiany chorobowe. Jednak zgodnie z najnowszymi informacjami konieczne jest zwracanie uwagi na gęstość piersi, gdyż może to zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworu i zaburzać wyniki mammografii. Wówczas niezbędne jest wykonanie dodatkowych badań przesiewowych, by ostatecznie wykluczyć chorobę.
Zgodnie z najnowszymi wytycznymi Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) wykonywanie badań mammograficznych u kobiet powinno inaczej przebiegać, gdy kobieta ma większą gęstość piersi. Lekarz powinien wyjaśnić sytuację i skierować pacjentkę z gęstą tkanką gruczołową na dodatkowe badania, które mogą bardziej szczegółowo sprawdzić stan piersi. Na wynikach mammografii zarówno guzy, jak gęsta tkanka gruczołowa wyglądają bardzo podobnie i zlewają się w jedną białą plamę, więc przeoczenie zmian nowotworowych jest bardzo prawdopodobne. Piersi zbudowane w większość z tkanki tłuszczowej łatwiej przebadać, bo podczas badania tkanka ma kolor czarny, a guzy biały. Dlatego, gdy badanie mammograficzne nie sprawdza się, należy przeprowadzić inne badania, np. USG piersi, by mieć pewność, że nie rozwinął się nowotwór.
Posiadanie bardziej gęstych piersi wynika z wieku, bo wraz z upływem lat organizm się zmienia. Wpływ na to ma też masa ciała oraz przyjmowane hormony w czasie menopauzy. Wszystko to może prowadzić do wyższego poziomu tkanki gruczołowej niż tłuszczowej w piersiach, dlatego warto wiedzieć o innych możliwość profilaktycznych przy diagnostyce nowotworu piersi. Lekarz podczas każdej mammografii może zauważyć zmiany w gęstości tkanki i zdecydować, by stosować inny rodzaj badań. W ten sposób zminimalizuje się ryzyko przeoczenia stale bardzo groźnej choroby, która nieleczona w początkowej fazie może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet śmierci.
Dodaj komentarz