Leczenie raka piersi u kobiet w ciąży

Według statystyk światowych, rak piersi u kobiet w ciąży pojawia się w 1:3000–1:10000 przypadków i jest drugim w rankingu po raku szyjki macicy. Najczęściej objawia się jako bezbolesne zagęszczenie tkanki, któremu może towarzyszyć wydzielina z brodawki sutkowej. Na podstawie badań i przeprowadzonych obserwacji przez lekarzy, ciąża nie wpływa na rozwój zmian nowotworowych w gruczole piersiowym, a współistnienie raka piersi z ciążą nie wpływa na rokowania choroby.

Niezwykle istotny dla dalszych losów pacjentki jest moment rozpoznania choroby, ponieważ podczas ciąży piersi stale zmieniają się. Postępowanie diagnostyczne u kobiet ciężarnych jest takie samo jak w przypadku kobiet nieciężarnych. Wszystkie niepokojące zmiany są diagnozowane za pomocą mammografii, ultrasonografii, rezonansu magnetycznego oraz punkcji cienkoigłowej i badania histopatologicznego.

bigstock-Pregnant-Woman-Lying-In-Bed-Sl-4636815

Wykonanie mammografii w czasie ciąży jest bezpieczne, płód dostaje zaledwie 0,004 Gy promieniowania. Ultrasonografia jest dobrą, skuteczną metodą u kobiet ciężarnych, ale związaną z ryzykiem. Przechodzące przez łożysko związki gadolinu mogą wpłynąć niekorzystnie na rozwijający się płód. Przy jej wykorzystaniu wykrywa się ponad 90% przypadków raka, pozwala również rozróżnić zmianą torbielowatą a litą. W przypadku rezonansu magnetycznego istnieje również zagrożenie dla płodu (wytwarzane ciepło i kawitacja).

Jeżeli do porodu pozostaje około czterech tygodni to ogranicza się ryzyko i nie podejmuje terapii. Inaczej jest w przypadku długiego okresu ciąży, w czasie którego istnieje ryzyko rozsiewu choroby nowotworowej i związanego z nim silnego stresu kobiety. Wówczas dobór metody leczenia uzależniony jest od stanu zdrowia pacjentki, zaawansowania procesu chorobowego, a przede wszystkim od zaawansowania ciąży. Przeprowadzając skuteczną terapię raka piersi, należy w sposób szczególny zachować równowagę pomiędzy zdrowiem matki i dziecka.

  • Podstawowym leczeniem raka piersi związanego z ciążą jest leczenie chirurgiczne. We wczesnych stopniach wykonuje się mastektomię z usunięciem pachowych węzłów chłonnych (stosowana jest po pierwszym trymestrze ciąży). Mastektomia jest bezpieczna dla pacjentki i płodu.
  • Chemioterapia – najsilniejsze działanie teratogenne występuje w pierwszym trymestrze ciąży, natomiast w późniejszym wieku ciążowym stosowanie jest bezpieczne i nie zaburza wzrostu i rozwoju dziecka (stosowana jest w drugim i trzecim trymestrze ciąży).
  • Radioterapia nie powinna być stosowana w ciąży ze względu na szkodliwy wpływ dla płodu, jedynie w przypadku jak są wskazania życiowe.

Przeprowadzone badania wskazują jednoznacznie, że kobiety leczone podczas ciąży mają znacząco większą przeżywalność, w porównaniu do kobiet, u których terapię rozpoczęto dopiero po porodzie.

Reasumując, podstawową sprawą dla skutecznego leczenia raka piersi u kobiet w ciąży jest jego jak najwcześniejsze wykrycie. Podczas pierwszej wizyty ciężarna powinna mieć przeprowadzone dokładne badanie piersi i mieć na uwadze możliwość pojawienia się tej groźnej choroby w trakcie przebiegu ciąży.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.