Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór wśród kobiet na świecie. Każdego roku rozpoznawany jest on u około 1,6 mln pań, z czego ponad 500 tys. pacjentek umiera z jego powodu. W Polsce zachorowania na nowotwór piersi stanowią aż 23% wszystkich wykrytych przypadków choroby nowotworowej u kobiet. Pomimo stale rosnącej liczby zachorowań od końca lat 80. (w Polsce nieco później) odnotowuje się spadek umieralności z powodu tego rodzaju nowotworu. Zostało to osiągnięte dzięki rozpowszechnieniu badań mammograficznych oraz wczesnego podejmowania leczenia, a także wprowadzeniu terapii celowanej, czyli leczeniu ukierunkowanemu na molekularne mechanizmy rozwoju guza i zastosowaniu przy tym przeciwciał monoklonalnych, głównie trastuzumabu, czyli herceptyny. Preparat ten został zarejestrowany do leczenia pacjentek z nowotworem określanym jako HER2 dodatni, na który cierpi około 20-30 % kobiet z rakiem piersi, posiadającym wyjątkowo groźny charakter i agresywny przebieg. Biologiczna postać herceptyny aktywizuje układ odpornościowy chorej do samodzielnej walki z nowotworem, jednocześnie hamując jego rozrost oraz wydłużając życie pacjentki.
Jednym ze skuteczniejszych leków na pooperacyjne leczenie raka piersi oraz raka sutka jest herceptyna. Stosuje się ją w niektórych przypadkach złośliwego nowotworu piersi u tych pacjentek, u których pojawiły się przerzuty nowotworowe, a także u tych, u których rak ma bardzo agresywną formę (typ HER2 podtyp dodatni, charakteryzujący się gwałtownym rozwojem i wzrostem guza, zajęciem węzłów chłonnych, krótkimi okresami remisji choroby). Leczenie herceptyną polega na zahamowaniu produkcji białka HER2, które zwiększa ryzyko nawrotu choroby i pogarsza rokowania.
Herceptyna, znana też pod nazwą Trastuzumab, jest bardzo skutecznym środkiem farmakologicznym, pozwalającym łagodniej przejść proces leczenia, przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka ponownego wystąpienia choroby. Przełomem w leczeniu nowotworu piersi o typie HER2-dodatniego było wprowadzenie do terapii właśnie trastuzumabu (herceptyny). Lek ten bowiem wiąże się, a następnie blokuje jedną z trzech domen receptora HER2.
Herceptyna oprócz potwierdzonej klinicznie wysokiej skuteczności posiada jeszcze jedną wielką zaletę, a mianowicie to, że nie wywołuje tak wielu skutków ubocznych jak w przypadku innych środków stosowanych podczas chemioterapii nowotworów piersi.
Niestety, aby objąć pacjentkę leczeniem herceptyną, guz nie może być mniejszy niż 2 cm, a chora nie może posiadać wcześniejszej historii choroby nowotworowej. Ministerstwo Zdrowia refunduje ten lek tylko w przypadku wyżej spełnionych warunków. Roczna kuracja jest bowiem kosztowna i wynosi około 100 tys. złotych. Pacjentka, której nie objęła refundacja NFZ zawsze może wystąpić z wnioskiem o przyznanie jej refundacji.
Tagi: lek na raka
W Polsce w tego typu chorobie to właśnie dwóch rzeczy: od lat KONIECZNEJ metody podskórnego podawania Herceptyny (Trastuzumabu), która jest bezpieczniejsza (m.in dla mających kłopoty sercowo-naczyniowe oraz z wątrobą) i tańsza oraz refundacji Pertuzumabu (Perjety), który jest nowocześniejszy i skuteczniejszy. Te dwie rzeczy powinny być NATYCHMIAST wprowadzone w Polsce!!!!