Naukowcy badający zachorowalność na raka piersi wyodrębnili grupę czynników mogących zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania na tę chorobę nowotworową w przypadku wybranych kobiet.
Należy jednak pamiętać o tym, że nawet jeżeli zostanie nam przypisany jeden bądź nawet kilka tego rodzaju czynników, nie oznacza to, iż na pewno zachorujemy na raka piersi. Dany czynnik ryzyka może zwiększyć nasze szanse na zachorowanie, lecz nie stanowi stuprocentowej pewności.
W grupie ryzyka zachorowania na raka piersi znajdują się:
Jeśli zatem nasza matka lub siostra chorowały na raka piersi, warto się przebadać pod kątem występowania genów BRCA1 i BRCA2, zwiększających ryzyko zachorowania na tę chorobę. Albowiem ten rodzaj nowotworu często jest przekazywany genetycznie i wynika z występowania tych dwóch powyższych genów. Pamiętajmy jednak, iż samo posiadanie wadliwych genów nie oznacza stuprocentowej pewności wykrycia u danej osoby nowotworu piersi, gdyż większość raków piersi to dzieło przypadku. Możemy natomiast podwyższyć ryzyko zachorowania na tę chorobę paląc papierosy, pijąc duże ilości alkoholu, stosując terapię lub antykoncepcję hormonalną, nie zrzucając nadwagi czy pracując w niekorzystnych warunkach, np. przy azbeście. Podjęcie działań zapobiegawczych, w tym także mammografii i testów genetycznych na obecność mutacji w obrębie genu BRCA1 oraz BRCA2, pozwala na zmniejszenie zachorowań na nowotwór. Szacuje się, że około 10% – 20% zachorowań na raka piersi oraz jajnika występuje u tych kobiet, które są nosicielkami mutacji genów BRCA1 lub BRCA2. Niestety tego rodzaju badania są w Polsce nadal stosunkowo drogie. Pamiętajmy jednak, że wcześnie wykryta choroba nowotworowa piersi daje szansę na wyleczenie aż w 80%.
Dodaj komentarz