Zagrożenie, jakie niesie za sobą rak piersi nadal jest wysokie. Choroba ta każdego roku jest przyczyną śmierci tysięcy kobiet. Zagrożenie drastycznie wzrasta, gdy nowotwór wykryty zostaje w później fazie. Leczenie w takiej sytuacji nie zawsze pozwala na pełen powrót do zdrowia. Z rakiem piersi najlepiej walczyć wykonując regularne badania profilaktyczne. Szybka diagnoza daje nadzieje na pełne wyleczenie.
Bezlitosne statystyki wskazują, że rocznie nawet 5 tys. kobiet umiera na raka piersi. Czynnikami, które opóźniają wykrycie nowotworu, jest brak samokontroli oraz bagatelizowanie badań profilaktycznych. Należy sprawdzać podczas kąpieli, czy nie pojawiły się żadne nietypowe zmiany lub guzki. Samodzielne badanie trwa chwilę, a pozwala na błyskawiczne zareagowanie w razie każdej wątpliwości. Po wyczuciu guzka nie należy wpadać w panikę, gdyż nie każda zmiana to rak; większość to niegroźne torbiele lub brodawczaki, które można łatwo usunąć za pomocą zabiegu bądź kuracji farmakologicznej. Ryzyko zachorowania na raka piersi jest wyższe wśród kobiet, u których w rodzinie choroba występowała. Takie osoby muszą być w stałym kontakcie z lekarzem. Nie bez znaczenie jest dieta i tryb życia. Pełnowartościowe posiłki, aktywność fizyczna oraz unikanie stresu pozwalają utrzymać organizm w dobrej formie, a dzięki temu lepiej walczyć z chorobami.
Dwucentymetrowy rak potrzebuje około ośmiu lat na rozwinięcie się do takiego rozmiaru. Więc jeśli będziemy co roku odwiedzać ginekologa i wykonywać badanie USG i mammografię, nie dopuścimy do rozwoju choroby nowotworowej. Systematyczne USG jest wskazane dla wszystkich kobiet po ukończeniu 30 roku życia. Badanie jest bezbolesne i można je wykonywać bez względu na cykl miesiączkowy. Lekarz dzięki aparaturze jest w stanie dostrzec zmiany o wielkości zaledwie 5 milimetrów i od razu odróżnić je od zwykłych torbieli. Należy pamiętać, że USG to badanie dodatkowe i nie zastąpi mammografii. Mammografia zalecana jest kobietom, które ukończyły 40 lat. Raz do roku należy prześwietlić obie piersi, by sprawdzić czy nie pojawiają się żadne zmiany, nawet milimetrowe. Mammografie najlepiej wykonywać w drugiej połowie cyklu, już po owulacji.
Dodaj komentarz