Czym nowotwór różni się od raka?

Przy opisywaniu choroby nowotworowej często używa się zamiennie dwóch słów: rak i nowotwór. Jednak w terminologii medycznej istnieje większa precyzja. Dlatego też nie są to pojęcia tożsame.

W pojęciu medycznym nowotwór to każda zmiana, którą spowodował niekontrolowany rozrost komórek. Jest to pojęcie szersze i dlatego może to być zarówno nowotwór łagodny, jak i nowotwór złośliwy. Natomiast rak w medycynie oznacza jeden z nowotworów złośliwych, który rozwija się w tkance nabłonkowej. Są to zatem dwie odrębne jednostki chorobowe.

Czym nowotwór różni się od raka?

fot. bigstockphoto.com

Zależność tych dwóch pojęć porównuje się do tej zachodzącej pomiędzy kwadratem a prostokątem – każdy kwadrat jest prostokątem, lecz nie każdy prostokąt jest kwadratem. Dlatego też każdy rak jest nowotworem, lecz nie każdy nowotwór jest rakiem.

Nowotwór to efekt rozrostu komórek, niepodlegający naturalnym mechanizmom kontroli. Podczas tego rodzaju procesu komórki dzielą się i tworzą skupiska, czego skutkiem jest guz nowotworowy- niezłośliwy lub złośliwy. Nowotwór niezłośliwy namnaża się w formie zbitej i nie rozprzestrzenia się w innych tkankach, co można porównać do piłeczki, którą można łatwo usunąć. Natomiast nowotwór złośliwy wrasta w okoliczne tkanki, częstokroć głęboko się w nich zakorzeniając i dając przerzuty drogą naczyń krwionośnych bądź naczyń chłonnych. Rak jest najbardziej znaną postacią nowotworu, gdyż stanowi ponad 90% wszystkich nowotworów złośliwych w Polsce.

Nowotwór łagodny to nie rak, lecz guz lub narośl (np. włókniak, włókniako-gruczolak, tłuszczak, mięśniak macicy, wodniak). Nigdy nie daje on przerzutów, a jego dosyć łatwe usunięcie prowadzi do całkowitego wyleczenia pacjenta.

Rak, czyli jeden z nowotworów złośliwych, wędruje po całym organizmie człowieka, dając przerzuty choroby. Komórki rakowe rozrastają się w niekontrolowany sposób, naciekając na okoliczne tkanki i dostając się do układu krwionośnego i chłonnego. Stanowi on najczęściej spotykany nowotwór złośliwy, charakteryzujący się tym, że pochodzi z tkanki nabłonkowej – trzustki, płuc, skóry, piersi, wątroby oraz innych narządów.

Zbiorcza nazwa „nowotwór” obejmuje ponad 100 chorób, dotyczących niemal każdej części ciała.
Specjaliści zwracają uwagę na to, że terminy typu „rak mózgu” czy też „rak kości” są nieprawidłowe, albowiem nie ma w tych miejscach tkanki nabłonkowej. Pacjenci onkologiczni często posługują się podanymi wyżej, mylnymi pojęciami, co zwykle ma wpływ na zrozumienie przekazu przedstawionego przez onkologa, a co za tym idzie – na większy strach czy wręcz panikę po usłyszeniu diagnozy.

Tagi:

Jedna odpowiedź do “Czym nowotwór różni się od raka?”

  1. Daw pisze:

    Łatwo sprawdzić swoją predyspozycję do zachorowania na raka poprzez badanie genetyczne. Kiedyś odwiedziłam zdrowegeny.pl i mogłem skonsultować swoje obawy z genetykiem, a nawet zamówić badania dla siebie. Profilaktyka najważniejsza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.