Choroba Pageta

Rak sutka to ciężka i śmiertelna choroba, na którą co roku zapada tysiące osób. Są to najczęściej kobiety, niemniej rak sutka może także wystąpić u mężczyzn. Odmian tej choroby jest kilka, każda ma swoisty przebieg. Wczesne wykrycie któregokolwiek z typów pozwala na rozpoczęcie najwłaściwszej terapii i całkowite wyleczenie pacjenta.

W tym celu niezbędna jest profilaktyka i obserwacja własnego ciała. A wszelkie pojawiające się zmiany powinny być poddane ocenie specjalisty, by wykluczyć najgorszą diagnozę.

profilaktyka piersiRzadką i niebezpieczną chorobą jest rak Pageta, nazywany też chorobą Pageta brodawki sutkowej. Ten typ przewodowego raka sutka charakteryzuje się tym, że komórki rakowe występują w postaci nacieku na naskórku brodawki sutka, czasem też na otoczce brodawki. Zdarza się, że występuje też w rejonie narządów płciowych i odbytu. Choroba ta wstępuje zaledwie u 4 proc. pacjentów, w których stwierdzono raka sutka. Specyfikę raka Pageta zauważył jako pierwszy w 1874 roku James Paget. Od jego nazwiska nazywana są charakterystyczne komórki rakowe, jakie pojawią się na ciele.

Podstawowymi objawami choroby Pageta brodawki są widoczne rumienie w okolicach brodawki. Oznacza to, że choroba nowotworowa jest już na zaawansowanym poziomie. Zmiany zapalne mogą złuszczać się i powiększać się w miarę upływu czasu. Objawem są też wyciągnięcie brodawki sutkowej, wydzielina, palący ból, owrzodzenie oraz swędzenie brodawki. Skórka w tej okolicy może pękać, a rany goją się bardzo wolno. Diagnoza choroby odbywa się za pośrednictwem badania cytologicznego wymazu z brodawki. Można także przeprowadzić badanie USG, mammografię i biopsję cienkoigłową.

Choroba Pageta brodawki nie leczona może skończyć się śmiercią. Rak Pageta na początku ma łagodną formę, z czasem przybiera formę złośliwą. Podstawą jest leczenie chirurgiczne. Usuwana jest cała brodawka wraz z sutkiem. Terapia kontynuowana jest poprzez chemioterapię, radioterapię oraz hormonoterapię. Kuracja ma za zadanie zlikwidować wszelkie komórki rakowe. O dokładniej formie leczenia decyduje lekarza po określenia stanu zaawansowania choroby. Nieinwazyjny rak daje niemal pewność wyleczenia. Rokowania są dużo grosze, kiedy rak  Pageta ma charakter inwazyjny.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.