Badanie węzłów chłonnych w profilaktyce raka piersi jest integralną częścią samobadania piersi, a także badania USG. Jeśli podczas badania palpacyjnego wyczujemy, że nasze węzły chłonne są powiększone (powyżej 1 cm) i bolesne, to powinnyśmy jak najszybciej udać się do lekarza w celu dokładniejszej diagnostyki.
Jak wiadomo nikt nie zna lepiej własnego ciała jak my sami. Dlatego też lekarze apelują do kobiet o to, by jak najczęściej badały swoje piersi oraz węzły chłonne w celu jak najszybszego wykrycia nowotworu. Rak piersi może dawać przerzuty do węzłów chłonnych pachowych oraz okolicy nadobojczykowej. Niepowiększony węzeł chłonny nie jest wyczuwalny, natomiast powiększone węzły chłonne okolicy pachy można wykryć dotykając ich.
Węzły chłonne to część naturalnego układu odpornościowego organizmu. Nieprawidłowość w obrębie węzłów chłonnych nazywana jest limfadenopatią i najczęściej objawia się jako powiększenie, z czasem towarzyszącą mu bolesnością, pojedynczych węzłów bądź ich grup. Węzły chłonne posiadają taką strukturę i funkcję, które zmuszają je do czynnego udziału w walce z zakażeniem. Stanowią one również rodzaj „filtra”, na którym mogą się zatrzymać, a następnie rozwijać nowotworowo zmienione komórki. Dlatego często podczas mastektomii dodatkowo wycina się też węzły chłonne w dole pachowym w celu wykluczenia przerzutów do nich, choć potem pacjentki narażone są na m.in. powikłania obrzękowe.
Samodzielna palpacyjna kontrola węzłów chłonnych pachowych u kobiet polega na niewielkim ucisku skóry dołu pachowego przy opuszczonej kończynie górnej. Przy podniesionej kończynie, a tym samym napięciu mięśni piersiowych utrudnione jest zbadanie głębszych partii tkanki podskórnej pachy. Jeśli kobieta wyczuwa pod palcami niewielkie (do 1 cm), pojedyncze i ruchome węzły pachowe, to nie ma podstaw do obaw. Jeżeli natomiast wyczujemy, że nasze węzły chłonne pachowe są twarde, nieruchome, powiększone i występują w „pakietach”, to powinniśmy skierować swoje kroki do specjalisty.
Węzły chłonne pachowe mogą powiększyć się również, kiedy doszło do stanu zapalnego wynikającego np. z ogólnoustrojowej infekcji czy podrażnienia w czasie depilacji.
Po dokonaniu samobadania kobieta powinna udać się do lekarza po skierowanie na USG. W przypadku podejrzenia u chorej raka piersi, istotna jest też diagnostyka węzłów nadobojczykowych.
Pamiętajmy, że węzły chłonne są pierwszym miejscem, do którego rak piersi może dać przerzuty, stąd tak ogromna waga samobadania węzłów chłonnych pachowych oraz ocena układu chłonnego pachy.
Tagi: badania na raka • jak badać piersi
Dodaj komentarz