Wygrana bitwa z rakiem nie oznacza wygranej walki. Każda pacjentka, która została poddana skutecznemu leczeniu onkologicznemu zawsze musi być objęta późniejszymi badaniami kontrolnymi. Jest to o tyle ważne, iż spełnia rolę nadzoru nad ewentualną wznową choroby nowotworowej czy powikłań po leczeniu onkologicznym.
Coraz więcej kobiet pokonuje raka piersi rozpoznanego już we wczesnym stadium zaawansowania tej choroby. Albowiem tylko w początkowej fazie istnieje większa możliwość na zwalczenie raka. Należy jednak pamiętać o dalszym kontrolowaniu stanu zdrowia po wyleczeniu raka piersi.
Kontrola po leczeniu jest formą sprawdzenia, czy nie dochodzi do nawrotu raka piersi, obecności przerzutów bądź rozwoju kolejnego nowotworu, a także monitorowania skutków ubocznych przeprowadzonej terapii onkologicznej. Dlatego też stanowi ona niezbędny element dalszej opieki nad pacjentem.
W kontakcie z lekarzem (rodzinnym, ginekologiem bądź onkologiem) podstawę powinna spełniać rozmowa z pacjentką o jej samopoczuciu, problemach życiowych oraz zapewnienie lekarskiego wsparcia. Lekarz musi również wykonać palpacyjne badanie piersi, badania z krwi, a także badania obrazowe piersi (mammografia, USG). Pacjentki muszą też pamiętać o samokontroli swoich piersi i muszą zgłaszać wszelkie zmiany dotyczące ich piersi, jak np. owrzodzenia.
Objawy, które mogą budzić niepokój po leczeniu onkologicznym piersi, obejmują:
Największe ryzyko wznowy raka piersi istnieje w ciągu pierwszych pięciu lat od zakończonego leczenia onkologicznego. Należy jednak pamiętać także o tym, że zagrożenie nawrotu choroby nowotworowej występuje jeszcze przez przynajmniej 20 lat od pierwotnego wyleczenia. W pewnych odmianach raka piersi ryzyko nawrotu tej choroby, a nawet zgonu w ciągu 15 lat od zakończenia leczenia jest nawet 3 razy większe od powyższego 5-letniego prawdopodobieństwa. Ponadto kobiety, u których zdiagnozowano raka w którejś z piersi mają zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworu w drugiej piersi. Dlatego też tak ważne są badania kontrolne umożliwiające wykrycie wczesnego stadium nawrotu choroby nowotworowej, a następnie podjęcia natychmiastowego leczenia wznowy raka.
Badanie lekarskie należy wykonywać co 3–6 miesięcy przez pierwszych 5 lat (później tylko raz w roku); mammografię oraz dopochwowe USG – raz w roku. U nosicielek mutacji genowych BRCA1 i BRCA2 należy wykonywać raz w roku rezonans magnetyczny piersi. Podobnie radiogram klatki piersiowej oraz ultrasonografię jamy brzusznej. Badania z krwi wykonuje się tylko ze wskazań lekarskich.
Dodaj komentarz