Profilaktyka w przypadku wielu chorób to jedyna droga do uniknięcia poważnych konwencji zdrowotnych. Regularne badania dają szanse na szybsze wykrycie i lepsze leczenie. Szczególnie jest to ważne w przypadku śmiercionośnego nowotworu piersi, który stale odbiera życie wielu tysiącom kobiet na świecie. Różnorodne akcje społeczna mają na celu przypomnieniem kobietom o konieczności wykonywania badań, również samodzielnie. Najnowsza kampania nosi tytuł Dotykam=Wygrywam.
Promowanie zdrowia piersi odbywa się wielotorowo. Po pierwsze należy regularnie wykonywać samobadanie. Znając swoje ciało, szybciej zauważymy niepokojące zmiany. Po drugie należy zadbać o dobry biustonosz. Właściwie podtrzymywany biust, zwłaszcza ten w większym rozmiarze, będzie w lepszej kondycji na długie lata. Cały projekt, który realizowany jest już ósmy raz, koordynuje ekspertka z zakresu brafittingu, Izabela Sakutova.
Kampania Dotykam=Wygrywam wspierana jest przez różne osobistości, dzięki którym łatwiej zbierać środki finansowe na działania stowarzyszeń takich jak Polskie Amazonki Ruch Społeczny oraz fundację Wsparcie na Starcie. W akcje zaangażowały się osoby znane z filmu, internetu czy telewizji, m.in. Beata Sadowska, Daria Widawska, Elżbieta Romanowska, Marzena Rogalska, Aleksandra Kisio, Karolina Szostak, Lidia Kalita oraz Lidia Popiel. Co ważne, po raz pierwszy ambasadorem tego typu kampanii został mężczyzna, znany trener i influencer Qczaj. Dotykam=Wygrywam promują też znane z Instagrama siostry ADiHD oraz Anka Dziedzic.
Kampania realizowana jest zarówno w przestrzeni internetu, poprzez krótkie materiały wideo, jak i działania outdoorowe. Im więcej kobiet dostrzeże przekaz i zapozna się z instrukcją samobadania, tym większa szansa na poprawę statystyk, które są bardzo niepokojące. Ostatnie badanie wskazują, że każdego roku prawie 1/3 kobiet umiera z powodu zbyt późnego wykrycia choroby. W Polsce rak piersi to najczęstszy nowotwór wśród kobiet. Według Krajowego Rejestru Nowotworów wykrywa się go u blisko 18 tys. kobiet rocznie. Tylko w początkowym stadium można go wyleczyć, dlatego tak ważna jest profilaktyka już u kobiet w wieku 25-30 lat.
Dodaj komentarz