Naukowcy z gdańskiej uczelni pragną postawić kolejny krok w walce z rakiem piersi. Konkretnie chodzi o usprawnienie procesów diagnostycznych. Eksperci Uniwersytetu Gdańskiego zamierzają przebadać komórki nowotworowe pod kątem tego, jak reagują i w jakim stopniu są odporne na leczenie. Liczba zachorowań na raka piersi stale rośnie, więc każde działanie tego typu jest niezwykle cenne.
Prognozy epidemiologiczne wskazują nowotwory jako główną przyczynę śmierci w XXI wieku. W wielu przypadkach medycyna wciąż jest niestety bezradna, ale każdego roku notuje postępy. W walce z nowotworami kluczowe znaczenie ma szybkie wykrycie, a także dobranie odpowiedniej terapii. Pacjent poddany temu procesowi musi być z kolei pod stałą obserwacją. Niezwykle istotne jest monitorowanie stanu organizmu pod kątem odpowiedzi na leczenie oraz ewentualnych nawrotów.
Na wagę wspomnianych czynników wskazuje dr Aleksandra Markiewicz, członkini Zakładu Onkologii Translacyjnej Instytutu Biotechnologii Medycznej i Onkologii Doświadczalnej Uniwersytetu Gdańskiego oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Celem prowadzonych przez nią badań są poszukiwania nowych metod diagnostycznych oraz usprawnianie tych istniejących. Po to, by móc jeszcze skuteczniej wykrywać i leczyć raka piersi.
Zespół badawczy zdołał opracować już metodę izolacji oraz analizy pojedynczych komórek nowotworowych. Kolejny etap to współpraca z chirurgami, patomorfologami czy onkologami. Zebranie materiału od chorujących na raka piersi kobiet pozwoli wyizolować komórki i DNA nowotworowe, a następnie poddać je analizie genomicznej.
Analiza pobranego materiału pod kątem obecności zmian pomoże ocenić podatność na leczenie. Dla uzyskania lepszych rezultatów i przyspieszenia prac planowany jest zakup sprzętu, który umożliwi skuteczne pobieranie pojedynczych komórek nowotworowych oraz ich obróbkę. Będzie to możliwe dzięki dofinansowaniu uzyskanemu w ramach programu OPUS 20 + LAP.
Badania takie jak te prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego przyczyniają się do lepszego zobrazowania tego, jak rozwijają się choroby nowotworowe. To z kolei pozwala określić parametry, które będą najbardziej pomocne w ocenie postępów choroby oraz skuteczności podjętych metod leczenia czy ryzyka nawrotu. W przypadku klasycznego podejścia diagnostycznego analizowany jest jedynie guz pierwotny. Zespół badawczy z Gdańska poszerza ten zakres o wspomniane krążące markery, czyli obecne we krwi komórki i DNA nowotworowe. Dr Markiewicz pragnie także zbadać heterogenność molekularną komórek nowotworowych, które zostaną uwolnione z guza pierwotnego. To często najbardziej agresywne grupy komórek, które atakują organizm.
Dodaj komentarz