Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego zbadają komórki nowotworowe

Naukowcy z gdańskiej uczelni pragną postawić kolejny krok w walce z rakiem piersi. Konkretnie chodzi o usprawnienie procesów diagnostycznych. Eksperci Uniwersytetu Gdańskiego zamierzają przebadać komórki nowotworowe pod kątem tego, jak reagują i w jakim stopniu są odporne na leczenie. Liczba zachorowań na raka piersi stale rośnie, więc każde działanie tego typu jest niezwykle cenne.

Prognozy epidemiologiczne wskazują nowotwory jako główną przyczynę śmierci w XXI wieku. W wielu przypadkach medycyna wciąż jest niestety bezradna, ale każdego roku notuje postępy. W walce z nowotworami kluczowe znaczenie ma szybkie wykrycie, a także dobranie odpowiedniej terapii. Pacjent poddany temu procesowi musi być z kolei pod stałą obserwacją. Niezwykle istotne jest monitorowanie stanu organizmu pod kątem odpowiedzi na leczenie oraz ewentualnych nawrotów.

Zinkevych/bigstockphoto.com

Cel badań zespołu naukowców

Na wagę wspomnianych czynników wskazuje dr Aleksandra Markiewicz, członkini Zakładu Onkologii Translacyjnej Instytutu Biotechnologii Medycznej i Onkologii Doświadczalnej Uniwersytetu Gdańskiego oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Celem prowadzonych przez nią badań są poszukiwania nowych metod diagnostycznych oraz usprawnianie tych istniejących. Po to, by móc jeszcze skuteczniej wykrywać i leczyć raka piersi.

Zespół badawczy zdołał opracować już metodę izolacji oraz analizy pojedynczych komórek nowotworowych. Kolejny etap to współpraca z chirurgami, patomorfologami czy onkologami. Zebranie materiału od chorujących na raka piersi kobiet pozwoli wyizolować komórki i DNA nowotworowe, a następnie poddać je analizie genomicznej.

Praca ze specjalistycznym sprzętem dzięki dofinansowaniu

Analiza pobranego materiału pod kątem obecności zmian pomoże ocenić podatność na leczenie. Dla uzyskania lepszych rezultatów i przyspieszenia prac planowany jest zakup sprzętu, który umożliwi skuteczne pobieranie pojedynczych komórek nowotworowych oraz ich obróbkę. Będzie to możliwe dzięki dofinansowaniu uzyskanemu w ramach programu OPUS 20 + LAP.

Badania takie jak te prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego przyczyniają się do lepszego zobrazowania tego, jak rozwijają się choroby nowotworowe. To z kolei pozwala określić parametry, które będą najbardziej pomocne w ocenie postępów choroby oraz skuteczności podjętych metod leczenia czy ryzyka nawrotu. W przypadku klasycznego podejścia diagnostycznego analizowany jest jedynie guz pierwotny. Zespół badawczy z Gdańska poszerza ten zakres o wspomniane krążące markery, czyli obecne we krwi komórki i DNA nowotworowe. Dr Markiewicz pragnie także zbadać heterogenność molekularną komórek nowotworowych, które zostaną uwolnione z guza pierwotnego. To często najbardziej agresywne grupy komórek, które atakują organizm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.