Jednym ze sposobów walki z objawami menopauzy jest hormonalna terapia zastępcza. Na czym ona polega?
Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) jest uznawana za sposób łagodzenia negatywnych skutków menopauzy, jakich doświadczają kobiety będące w trakcie klimakterium. W związku ze spadkiem hormonów przysadki mózgowej oraz hormonów jajników (głównie progesteronu oraz estradiolu) w okresie menopauzy, kobiety niejednokrotnie doświadczają przykrych objawów. Zalicza się do nich występowanie uderzeń gorąca, zimnych potów, zaburzeń snu, wahań nastrojów, często pojawiają się też objawy typowe dla depresji. Hormonalna terapia zastępcza ma na celu zredukowanie do minimum złagodzenie powyższych negatywnych dla organizmu kobiety skutków.
HTZ polega na uzgodnionym z lekarzem, regularnym przyjmowaniu dopasowanej dawki hormonów. Najczęściej ma ona postać doustną, jednak istnieją też sposoby dawkowania hormonów drogą donosową, przezskórną oraz dopochwową. Hormonalną terapię zastępczą dzieli się ze względu na czas jej stosowania: krótkoterminową i długoterminową. Krótkoterminowe terapie mają na celu zmniejszenie objawów typowo menopauzalnych. HTZ stosowane w celach długoterminowych ma na celu profilaktykę przed chorobami wynikającymi z niedoboru estrogenów.
Obecnie hormonalna terapia zastępcza uważana jest za jeden z najbardziej skutecznych sposób w walce z objawami menopauzy. Zdecydowanie poprawia jakość życia. Korzystanie z terapii jest też doskonałym sposobem na profilaktykę wynikającą ze starzenia się organizmu kobiety. Zmniejsza ryzyko powstania zawału serca, miażdżycy, udaru oraz osteoporozy. Kobiety stosujące HTZ odnotowują poprawę ogólnego samopoczucia, stają się sprawniejsze fizycznie oraz intelektualnie. Zwiększa libido i poprawia nawilżenie pochwy.
Z hormonalnej terapii zastępczej nie mogą korzystać wszystkie kobiety. Przeciwwskazaniami do jej stosowania są między innymi ciąża, choroba zakrzepowo-zatorowa, niewydolność wątroby oraz ciężkie choroby wątroby czy mięśniaki macicy. Odradza się stosowanie terapii także u kobiet, które borykają się ze zmianami w piersiach, a także w przypadkach kobiet, w których rodzinie występowały w przeszłości choroby piersi np. rak piersi lub sutka.
Decyzję o zastosowaniu HTZ zawsze podejmuje lekarz. Zarówno wskazania, jak i przeciwwskazania do jej stosowania powinny być określone indywidualnie i poprzedzone obszernym, szczegółowym wywiadem oraz szeregiem badań pacjentki. Stosowanie HTZ może mieć wpływ na powstanie raka sutka, dlatego przed i w czasie terapii zaleca się konsultacje w poradni genetycznej (w celu określenia mutacji genów BRCA), regularne konsultacje mammograficzne i USG oraz regularne samobadanie piersi. Ryzyko zachorowania na raka sutka wzrasta podczas stosowania leczenia przez okres powyżej 5 lat, a także podczas przyjmowania leków o składzie estrogenowo-progestagenowym.
Dodaj komentarz