Najnowsze dane WHO wskazują, że rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy na świecie. Tylko w 2020 roku na tę chorobę zachorowało aż 2,3 mln osób, przede wszystkim kobiet. Co może być zaskakujące, największy wskaźnik zachorowań notuje się w Ameryce Północnej oraz w Europie Zachodniej.
Choroby nowotworowe każdego roku odbierają życie milionom ludzi w różnych zakątkach globu. Ostatni rok przyniósł ponad 19 milinów chorych na raka, a ponad połowa z nich zmarła, gdyż chorobę wykryto zbyt późno. Otyłość oraz brak profilaktyki to główne powody rozwoju większości typów nowotworu. Najnowsze dane WHO są bardzo alarmujące. Coraz częściej diagnozuje się raka piersi, który stanowi już 11, 7 proc. wszystkich przypadków. Dalej jest rak płuca – 11,4 proc. oraz rak jelita grubego – 10 proc. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że do 2040 roku ponad 30 mln osób na całym świecie zachoruje na różne rodzaje nowotworów.
Dlatego też niezbędne jest wprowadzenie zmian w codziennym życiu. Należy regularnie uprawiać sport, codziennie jeść porcje warzyw i owoców, unikać alkoholu oraz ograniczyć produkty mięsne, których w codziennym jadłospisie jest zdecydowanie za dużo. Zbilansowana dieta i aktywny tryb życia stanowią receptę na zdrowe i długie życie. Jest to szczególnie ważne w dobie pandemii COVID-19, przez którą walka z chorobami nowotworowymi jest dużo trudniejsza. Niektóre terapie zostały przerwane, a dostęp do podstawowych badań bywa zakłócony, nawet w krajach wysoko rozwiniętych.
Na podstawie doniesień WHO można stwierdzić, że wzrost śmiertelności i zachorowalności na nowotwory jest jedną z konsekwencji trwającej epidemii, gdyż nawet 40 proc. dotychczasowych terapii antynowotworowych zostało ograniczonych. A nie od dziś wiadomo, że tylko wczesne wykrycie, szczególnie raka piersi, zapewnia szanse na pełne wyleczenie i powrót do pełnej sprawności. Gdy pacjent ma już przerzuty na inne organy, leczenie bywa już nieskuteczne, dlatego w tym trudnym okresie należy jeszcze silniej dbać o własne zdrowie.
Dodaj komentarz