Rak piersi jeszcze kilka lat temu oznaczał w Polsce wyrok. Teraz ta druzgocąca diagnoza nie wiąże się z konieczną mastektomią czy widmem śmierci. Rokowania w przypadku tej choroby znacząco się poprawiły w ostatniej dekadzie.
Niemniej liczba zdiagnozowanych nowotworów piersi stale budzi obawy w środowisku medycznym. Jednak wskaźnik przeżywalności chorych mocno się poprawił. Wynika to z lepszej profilaktyki i możliwości zastosowania skutecznego leczenia w początkowych stadiach choroby. Wyższa świadomość wśród kobiet to następny, niezwykle istotny czynnik w całym procesie. Co ważne, kolejne lata mają przynieść jeszcze lepsze rezultaty, bo dostęp do opieki medycznej ma się poprawić również w mniejszych miejscowościach.
Z przeprowadzonych w Polsce badań wynika, że w okresie 2010-2014 aż 77 proc. pacjentek z rakiem piersi wygrało swoją walkę. W poprzednich latach przeżywalności była o około 5 proc. mniejsza. Raport opublikowany przez Narodowy Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny wskazuje również, że najwięcej kobiet zostało wyleczonych na Mazowszu (80 proc.), bardzo dobre wyniki osiągnięto także w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim oraz kujawsko-pomorskim (78 proc.). Najniższe wskaźniki odnotowano w województwie świętokrzyskim – 72 proc. i województwie podkarpackim – 70 proc. Choć w innych regionach kraju wyniki są słabsze, to w ogólnym zestawieniu widać znaczącą poprawę w standardzie leczenia nowotworów piersi. Wszędzie wskaźnik przeżywalności jest wyższy o kilka procent niż w poprzednich latach.
Rak piersi to jednak stale bardzo groźna, śmiertelna choroba, której lekceważenie ma poważne konwencje zdrowotne. Tylko regularne badania mogą uchronić osoby z grupy podwyższonego ryzyka, czyli przede wszystkim kobiety po 50. roku życia, przed zachorowaniem. Dostępność do punktów medycznych i specjalistycznych placówek umożliwia sprawne wykonanie wszelkich badań. A za sprawą nowoczesnych klinik leczenie odbywa się na najwyższym poziomie. Wszystko to składa się na lepsze wyniki diagnostyczne. Rozszerzenie dostępności do różnorodnych ośrodków terapeutycznych na wszystkie rejony Polski pozwoli na uzyskanie jeszcze lepszych wyników w kolejnych latach.
Dodaj komentarz