Większość kobiet ze zdiagnozowanym rakiem piersi musi poddać się mastektomii. Należy pamiętać, że rak to nie wyrok i po jego wyleczeniu można wrócić do normalnego życia. Po całkowitym bądź częściowym usunięciu piersi może w tym pomóc właściwa fizjoterapia.
Rehabilitację należy rozpocząć już dzień po zabiegu, dzięki czemu uniknie się takich powikłań, jak zmniejszenie siły mięśni klatki piersiowej po operowanej stronie czy też ograniczenie ruchomości stawów oraz zaburzenia w przepływie limfy. Najlepszymi metodami fizjoterapii po mastektomii są ćwiczenia fizyczne i masaż. W niektórych szpitalach tego rodzaju rehabilitację prowadzi się już od 10 czy 14 dnia przed operacją.
Fizjoterapia jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na przywrócenie kondycji fizycznej oraz dobrego samopoczucia kobiet po mastektomii. Powinna odbywać się ona w formie ćwiczeń stosowanych w domu, przy równoczesnym zastosowaniu specjalnej fizjoterapii po mastektomii. Wśród najczęściej wykonywanych zabiegów znajdują się: gimnastyka w basenie, sekwencyjny masaż uciskowy, masaż limfatyczny manualny, krioterapia ogólnoustrojowa, codzienne ćwiczenia z fizjoterapeutą z elementami terapii manualnej.
Fizjoterapię powinno się rozpocząć jak najwcześniej, najlepiej jeszcze w szpitalu, drugiego dnia po zabiegu mastektomii. Wówczas szanse na odzyskanie pełnej sprawności fizycznej oraz równowagi psychicznej są największe. Należy jednak pamiętać, że tylko świadoma i poprawna fizjoterapia po mastektomii pozwoli powrócić pacjentce do zdrowia. Może odbywać się ona zarówno w szpitalu, jak i w domu, choć najlepiej by była ona jednoczesna. Najważniejszą zasadą w fizjoterapii po mastektomii jest umiarkowanie. W czasie ćwiczeń należy stopniowo oraz delikatnie obciążać ciało, a także wysoko układać kończyny (także w czasie snu), aby przeciwdziałać powstawaniu obrzęków i wspomagać ruchomość rąk.
Fizjoterapia po mastektomii obejmuje górne kończyny pacjentki w celu przywrócenia jej pełnej ruchomości stawów oraz poprawy siły mięśni. Warto pamiętać, że przez pierwsze trzy tygodnie po zabiegu usunięcia piersi, kiedy powstaje blizna, kluczowe jest ćwiczenie dłoni. Amazonka powinna ćwiczyć dwa razy dziennie, ale nie wolno jej się przeforsować.
Tego rodzaju rehabilitacja, opierająca się na ćwiczeniach i masażu powinna trwać przynajmniej miesiąc, a najlepiej rok lub dłużej, gdyż jest ona długotrwałym i złożonym procesem powrotu pacjentki do zdrowia.
Dzięki regularnym ćwiczeniom u pacjentki następuje:
Jednak najważniejszym celem fizjoterapii po mastektomii jest przywrócenie pacjentce równowagi psychicznej oraz to, żeby zaakceptowała swoje „nowe” ciało, a następnie przystosowała się do nowego stylu życia.
Tagi: operacja piersi
Dodaj komentarz