Październik miesiącem walki z rakiem piersi

Rak piersi to poważna choroba, na którą każdego roku zapada wiele kobiet. W Polsce jest to rocznie około 15 tysięcy. Statystyki nie są optymistyczne, pomimo promocji w środkach masowego przekazu oraz punktach medycznych profilaktyki i nowych metod leczenie, około kilkunastu procent umiera z powodu nowotworu. Najnowsze wyliczenia wskazują, że na terenie Unii Europejskiej co dwie minuty kobieta słyszy diagnozę – rak piersi.

Z tego powodu jeszcze bardziej przypomina się o możliwościach zmniejszenia ryzyka zachorowania na tę poważną chorobę, szczególnie w październiku, kiedy obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Święto to przypada na 15 października. Jego symbolem oraz ogólnie walki z rakiem piersi jest różowa wstążka. To stosunkowo młoda inicjatywa, istnieje bowiem od 2008 roku. Jednak już 1985 roku AstraZeneca ustaliła październik jako Miesiąc Świadomości Raka Piersi i to również funkcjonuje do dziś.

Październik miesiącem walki z rakiem piersi

Gwarancją wyleczenia w przypadku raka piersi jest szybkie jego wykrycie. To daje większe możliwości na przeprowadzenie skutecznej kuracji. Tylko regularne wykonywanie mammografii, czyli minimum co dwa lata, daje niemal pewność, że nie zachorujemy na raka. Mammografia jest badaniem dla kobiet po 40. roku życia. Natomiast badania ultrasonograficzne to opcja dla młodszych kobiet. Właśnie w październiku jest to przypominane, jako że jest to na całym świecie miesiąc walki z nowotworem piersi. To bardzo ważna inicjatywa, ponieważ rak piersi to drugi, po raku płuc, najpowszechniejszych nowotwór złośliwy.

Z tego powodu w październiku można zauważyć wzmożone akacje społeczne w mediach i instytucjach na temat rak piersi, jak np. marsze kobiet, różowe pokazy świetlne, happeningi. Wówczas przypomina się o miejscach, gdzie badania profilaktyczne można zrobić bezpłatnie oraz o mobilnych punktach, czyli mammobusach, które systematycznie odwiedzają mniejsze miejscowości, by i w takich miejscach każda z kobiet wykonała odpowiednie badania. Jest to często jedyny impuls do przełamania się i zgłoszenia do specjalisty. Psychiczna obawa przed usłyszeniem diagnozy często powoduje zaniechanie badań, a to może oznaczać wyrok śmierci.

W październiku przypomina się również wszystkim kobietom, że ich styl życia decyduje o wystąpieniu raka piersi. Świadomość konieczności samobadania i półrocznych kontroli ginekologicznych to duży krok ku zdrowiu. Zapomnieć nie można także o właściwej diecie, bogatej w antyoksydanty, przeciwdziałające rozwojowi komórek nowotworowych oraz ruchu fizycznym i rzuceniu palenia.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.