Rak piersi – taką diagnozę co roku otrzymuje wiele kobiet. Tylko szybkie wykrycie choroby gwarantuje wyleczenie, dlatego też promowane są badania profilaktyczne jak mammografia czy samobadanie, które mogą uratować życie. Niemniej na ten typ nowotworu każdego roku umierają tysiące kobiet na całym świecie. Przyczyny jej występowania nie są znane. Ryzyko choroby związane jest z mutacją genów. Uważa się także, że rak piersi może być spowodowany przez niektóre substancje farmakologiczne. Do takich zalicza się tabletki antykoncepcyjne. Nigdy jednak nie dowiedziono bezpośredniego związku z zażywaniem leków, a pojawianiem się choroby. Antykoncepcja hormonalna to jednak wysokie ryzyko dla kobiet, u których w rodzinie odnotowano przypadki nowotworu piersi.
Antykoncepcja hormonalna to powszechnie stosowana forma zapobiegania ciąży. Jednak jej skutki uboczne są dość niebezpieczne. Wielu specjalistów uważa, że długotrwałe stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może przyczynić się do wystąpienia raka piersi. Jednakże antykoncepcja hormonalna to najskuteczniejsza forma uniknięcia zapłodnienia. Daje bowiem nawet 99 proc. pewności, dlatego stosuje ją wiele kobiet, zwłaszcza tych rozpoczynających życie seksualne. Wyróżnia się dwa typy tabletek antykoncepcyjnych. Pigułki jednoskładnikowe, czyli takie z jednym hormonem (progesteronem) są zazwyczaj stosowane przez młode matki, które karmią piersią (bo nie wpływa na laktację) oraz przez kobiety nałogowo palące papierosy, gdyż brak estrogenów obniżka ryzyko choroby żylnej. Pigułki dwuskładnikowe dają większość pewność uniknięcia ciąży, ale silnie oddziałują na organizm kobiety. Pozwalają unormować cykl miesięczny, ale często wywołują skutki uboczne w postaci zawrotów głowy, nudności, wzrostu wagi i bolesności piersi.
Kobiety, które stosują pigułki antykoncepcyjne są bardziej narażone na wystąpienie nowotworu, ponieważ tabletki ułatwiają podział komórek, a to w konsekwencji prowadzi do rozwoju choroby. Tabletki samoistnie nie wywołują raka piersi, ale mogą mieć wpływ na jego pojawienie się u kobiet, które narażone są genetycznie na tę chorobę. Dotyczy to przede wszystkim środków dwuskładnikowych. Takie środki całkowicie zakazane są dla kobiet, które wyleczyły raka piersi. Ich składki mogą bowiem doprowadzić do nawrotu choroby. Przeprowadzono szereg badań, które miały dać jasną odpowiedź na pytanie czy antykoncepcja hormonalna przyczynia się do wystąpienia raka piersi. Żadne nie dały jasnej odpowiedzi. Zauważono jednak stałą tendencję u kobiet z wykrytą chorobą nowotworową piersi, które zażywały pigułki dwuskładnikowe – u tych kobiet rak rozwijał się szybciej. Wpływ estrogenu na istniejące komórki nowotworowe jest zawsze taki sam, czyli znacznie silniejszy rozwój choroby.
Tagi: objawy nowotworu
Antykoncepcja bez tajemnic 🙂 http://kobiecosc.info/poznaj-swoje-cialo/zdrowie-intymne/hormonalne-metody-antykoncepcji/
Warto poczytać o innych konsekwencjach długotrwałego przyjmowania hormonów: kobiecosc.info/dlugotrwale-stosowanie-antykoncepcji/
może wreszcie nauczcie się że seks to nie zabawa.